Przymrozki na wiosnę, zimni ogrodnicy
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Tegoroczna wiosna w żaden sposób nie przypomina tej z zeszłego roku. Jest zimno, pochmurno i momentami deszczowo. Najbardziej brakuje deszczu i ten w najbliższych dniach znów ma padać. Wciąż grożą nam przymrozki, które o tej porze roku są szczególnie niebezpieczne.

Arktyczna fala chłodów

Od kilku dni do Polski docierają zimne masy powietrza z Arktyki. Powoduje to, że zamiast przyjemnego ciepła zmagamy się z przenikliwym chłodem oraz opadami deszczu. Chłód najbardziej dokucza rano, gdyż temperatura potrafi spadać w pobliże lub nieznacznie poniżej zera. Może to powodować osłabienie naszej odporności, gdyż dzienna amplituda temperatury wynosi nawet do 20 stopni Celsjusza, a także objawiać się gorszym samopoczuciem.

Dzisiejszy ranek zapisał się jako szczególnie zimny, wręcz mroźny. Na przeważającym obszarze kraju przymrozek pojawił się także na wysokości 2 metrów, osiągając w Suwałkach -4 stopnie Celsjusza, a przy gruncie aż -8 stopni Celsjusza.

Przymrozki w Polsce
Przymrozki w Polsce 8 maja 2019. Grafika:weatheronline.co.uk

Niebezpieczne przymrozki w Polsce

Przymrozki, które wystąpiły ubiegłej nocy na pewno przyczyniły się do powiększenia i tak już dużych strat sadowników w Polsce. Według szacunków niemieckich badań już temperatura rzędu -1,5 stopnia Celsjusza na wysokości 2 metrów powoduje aż 90% uszkodzeń kwiatów/związków owoców – podaje serwis kobietawsadzie.pl. Tak niskie temperatury wystąpiły ubiegłej nocy.

Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów w Polsce
Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów w Polsce w nocy z 7 na 8 maja 2019. Grafika: weatheronline.co.uk

Wiele upraw już w kwietniu poniosło sporo uszkodzeń w wyniku występowania przymrozków, w czasie napływu fal arktycznych mas powietrza.

Arktyczny chłód w Europie

Arktyczne powietrze dotarło nie tylko do Polski, ale także innych krajów Europy. Fala zimna we Francji okazała się rekordowa. W wielu miejscowościach pobite zostały rekordy z 1991 roku i lat poprzednich!

https://twitter.com/meteofrance/status/1125693216509050880

https://twitter.com/meteofrance/status/1125750566175559680

Konieczna była ochrona pól winorośli poprzez rozpalenie ognisk, które podnosiły temperaturę, chroniąc rośliny przed skutkami przymrozków.

Zima wróciła także do regionów górskich w krajach alpejskich, gdzie spadło ponad 30 centymetrów śniegu.

Krótkie ocieplenie na horyzoncie

W najbliższych dniach zrobi się cieplej. W zasadzie już w środę mieszkańcy zachodu kraju poczuli zdecydowanie cieplejsze powietrze a temperatura na krańcach zachodnich dobiła do 18-19 stopni Celsjusza. W najbliższych dniach temperatura także oscylować będzie w okolicy 20 stopni, a tam, gdzie występować będą opady wyniesie do 12-14 stopni.

Niestety nie mamy dobrych wieści, gdyż prognozy długoterminowe wskazują na ponowny napływ zimna z dalekiej północy. Początkowo chłód odczują mieszkańcy zachodu kontynentu, a do Polski zimno ma dotrzeć w okolicach 12-13 maja. Oznacza to kolejne przymrozki i kontynuację zimnej wiosny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here