Odwilż, mgły i szaruga

To już ostatnie chwile z tak silnym mrozem. Już za parę dni do Polski zacznie docierać ciepłe powietrze, jednak odwilż nie powinna być głęboka. W ciągu dnia spodziewamy się temperatur na minimalnym plusie, a w nocy będzie chwytać mróz. Ile dni potrwa odwilż, czy wróci do nas zima?

Dzisiejsza noc okazała się bardzo zimna, w Suwałkach, Olsztynie, Mławie czy Zamościu temperatura spadła poniżej -10°C. Najzimniej było w Olsztynie, gdzie termometry pokazały niemal -17°C. W ciągu dnia także ma być niewiele cieplej, ponieważ temperatura nie wzrośnie powyżej -7°C. Niestety już dzisiaj do Polski zacznie docierać cieplejsze powietrze, które odczują mieszkańcy północnego zachodu kraju.

Skąd nadejdzie ocieplenie?

Odwilż dotrze do Polski za sprawą ciepłych frontów atmosferycznych związanych z głębokim niżem znad Islandii. Pierwszy front dotrze dzisiaj w nocy. Na początku na zachodzie Polski spodziewamy się opadów śniegu, lecz te w ciągu nocy będą przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Uwaga! Opady będą zamarzać, a na drogach dojdzie do powstania groźnej gołoledzi.

W środę opady w dalszym ciągu przemieszczać się będą w kierunku południowo wschodnim. Na zachodzie i północnym zachodzie padać będzie już sam deszcz. Uważajmy na opady marznące. W pozostałych regionach Polski wystąpią opady śniegu, najmocniej ma padać w centrum i na północy kraju. Najpóźniej opady dotrą na południe i wschód.

Bez mrozu na zachodzie i północnym zachodzie, temperatury wzrosną do 1°C, a nad morzem do 4°C. W pozostałych regionach mróz od -4°C w centrum, do -7°C na wschodzie i południu.

Jak długo potrwa odwilż?

Wszystko wskazuje na to, że początkowo odwilż nie będzie głęboka i po kilku cieplejszych dniach ponownie ma nadejść mróz. Niestety w przypadku prognoz długoterminowych pojawia się rozbieżność, część modeli widzi ponowny napływ cieplejszego powietrza. Wszystko wskazuje na to, że po krótkim uśpieniu do głosu dojdą głębokie niże atlantyckie.