Odwilż, mgły i szaruga

To już ostatnie chwile z tak silnym mrozem. Już za parę dni do Polski zacznie docierać ciepłe powietrze, jednak odwilż nie powinna być głęboka. W ciągu dnia spodziewamy się temperatur na minimalnym plusie, a w nocy będzie chwytać mróz. Ile dni potrwa odwilż, czy wróci do nas zima?

Dzisiejsza noc okazała się bardzo zimna, w Suwałkach, Olsztynie, Mławie czy Zamościu temperatura spadła poniżej -10°C. Najzimniej było w Olsztynie, gdzie termometry pokazały niemal -17°C. W ciągu dnia także ma być niewiele cieplej, ponieważ temperatura nie wzrośnie powyżej -7°C. Niestety już dzisiaj do Polski zacznie docierać cieplejsze powietrze, które odczują mieszkańcy północnego zachodu kraju.

Skąd nadejdzie ocieplenie?

Odwilż dotrze do Polski za sprawą ciepłych frontów atmosferycznych związanych z głębokim niżem znad Islandii. Pierwszy front dotrze dzisiaj w nocy. Na początku na zachodzie Polski spodziewamy się opadów śniegu, lecz te w ciągu nocy będą przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Uwaga! Opady będą zamarzać, a na drogach dojdzie do powstania groźnej gołoledzi.

W środę opady w dalszym ciągu przemieszczać się będą w kierunku południowo wschodnim. Na zachodzie i północnym zachodzie padać będzie już sam deszcz. Uważajmy na opady marznące. W pozostałych regionach Polski wystąpią opady śniegu, najmocniej ma padać w centrum i na północy kraju. Najpóźniej opady dotrą na południe i wschód.

Bez mrozu na zachodzie i północnym zachodzie, temperatury wzrosną do 1°C, a nad morzem do 4°C. W pozostałych regionach mróz od -4°C w centrum, do -7°C na wschodzie i południu.

Jak długo potrwa odwilż?

Wszystko wskazuje na to, że początkowo odwilż nie będzie głęboka i po kilku cieplejszych dniach ponownie ma nadejść mróz. Niestety w przypadku prognoz długoterminowych pojawia się rozbieżność, część modeli widzi ponowny napływ cieplejszego powietrza. Wszystko wskazuje na to, że po krótkim uśpieniu do głosu dojdą głębokie niże atlantyckie.

Podziel się swoją opinią!
Love
Haha
Wow
Sad
Angry