Lambda Gem tuż przed zakryciem przez Księżyc 18.09.2014 godz. 5:15
Grafika: stellarium.org

18 września nad ranem dojdzie do niezwykłego zjawiska. Nastąpi zakrycie lambda Gem przez Księżyc. Gwiazda ta to 11-sty co do jasności obiekt w gwiazdozbiorze Bliźniąt (Gemini). Stąd też nazwa – lambda Geminorum. Lambda bowiem, to jedenasta litera łacińskiego alfabetu i tak tradycyjnie oznacza się kolejność jasności gwiazd w konstelacjach.

Do zakrycia dojdzie między 5:40 a 5:47 nad ranem 18 września. Mieszkańcy zachodnich obszarów Polski zobaczą je pierwsi. Wschodnia część naszego kraju ujrzy to zjawisko kilka minut później. Warto zatem kilkanaście minut przed podanym czasem zacząć obserwacje, aby nie przegapić momentu zakrycia, który jest bardzo krótki i trwa ułamek sekundy. Dobrze ukazuje to poniższy film, na którym ta sama gwiazda została zakryta przez Księżyc 11 marca 2014 roku.

Do obserwacji wystarczy nieuzbrojone oko, lecz zjawisko może być wtedy bardzo trudne do uchwycenia. Już prosta lornetka o wiele ułatwi nam dostrzeżenie momentu zniknięcia gwiazdy za Księżycem. Teleskop jeszcze bardziej uatrakcyjni zjawisko, bo pozwoli na oglądanie szczegółów na tarczy Księżyca (gór i kraterów), za którymi schowa się lambda Geminorum.

Lambda Gem tuż przed zakryciem przez Księżyc 18.09.2014 godz. 5:15
Lambda Gem tuż przed zakryciem przez Księżyc 18.09.2014 godz. 5:15 (źródło: Stellarium)