Typowo dla tej pory roku pogoda kształtowana jest przez tak zwany zgniły wyż. Oznacza to, że pomimo panowania wysokiego ciśnienia oraz wyżu, który kojarzy się nam z pogodnym niebem jest wręcz przeciwnie. Spójrzmy zatem co dzieje się w pogodzie w Europie i dlaczego niebo nad naszymi głowami szczelnie zasłaniają chmury.

Obecnie pogodę w Europie zdominował wyż znad Wysp Brytyjskich. Na jego obrzeżach zaznaczają się fronty atmosferyczne, które przynoszą słabe, a na południu kontynentu intensywne opady deszczu oraz śniegu. Prezentuje to grafika zamieszczona poniżej.

2sytuacja barczyna nad eurpa

Wyż znad Wysp Brytyjskich sprowadza do Polski ciepłe i wilgotne powietrze, w którym dochodzi do powstania gęstych mgieł i chmur typu stratus. Jest to podręcznikowy przykład zgniłego wyżu, który występuje od jesieni do wczesnej wiosny. Gęste chmury i mgły powstają w wyniku opadania powietrza w rejonie wyżu.

Z kolei na południu Europy dominuje słoneczna i przyjemna aura. Wyjątkiem jest południowy wschód kontynentu, czyli Bałkany i rejon morza Adriatyckiego. W wyniku spływu zimnego powietrza znad Rosji w basenie morza Adriatyckiego doszło do tzw. efektu jeziora – wyraźnie obrazują to rozciągnięte struktury chmur.

Zimne powietrze przyczyniło się również do wystąpienia intensywnych opadów na Węgrzech oraz w północnej Grecji. W głowach wielu z nas zapewne zagościło pytanie: „szkoda, że w Polsce tak nie pada?”. Cóż, może za rok?

Więcej słońca spodziewamy się dopiero w drugiej połowie tygodnia, gdy wyż ustąpi miejsca atlantyckim niżom.