Zgniły wyż nad Europą
Zgniły wyż nad Europą. Grafika sat24.com

Typowo dla tej pory roku pogoda kształtowana jest przez tak zwany zgniły wyż. Oznacza to, że pomimo panowania wysokiego ciśnienia oraz wyżu, który kojarzy się nam z pogodnym niebem jest wręcz przeciwnie. Spójrzmy zatem co dzieje się w pogodzie w Europie i dlaczego niebo nad naszymi głowami szczelnie zasłaniają chmury.

Obecnie pogodę w Europie zdominował wyż znad Wysp Brytyjskich. Na jego obrzeżach zaznaczają się fronty atmosferyczne, które przynoszą słabe, a na południu kontynentu intensywne opady deszczu oraz śniegu. Prezentuje to grafika zamieszczona poniżej.

Sytuacja baryczna nad Europą
Sytuacja baryczna nad Europą. Grafika sat24.com

Wyż znad Wysp Brytyjskich sprowadza do Polski ciepłe i wilgotne powietrze, w którym dochodzi do powstania gęstych mgieł i chmur typu stratus. Jest to podręcznikowy przykład zgniłego wyżu, który występuje od jesieni do wczesnej wiosny. Gęste chmury i mgły powstają w wyniku opadania powietrza w rejonie wyżu.

Z kolei na południu Europy dominuje słoneczna i przyjemna aura. Wyjątkiem jest południowy wschód kontynentu, czyli Bałkany i rejon morza Adriatyckiego. W wyniku spływu zimnego powietrza znad Rosji w basenie morza Adriatyckiego doszło do tzw. efektu jeziora – wyraźnie obrazują to rozciągnięte struktury chmur.

Zimne powietrze przyczyniło się również do wystąpienia intensywnych opadów na Węgrzech oraz w północnej Grecji. W głowach wielu z nas zapewne zagościło pytanie: „szkoda, że w Polsce tak nie pada?”. Cóż, może za rok?

Więcej słońca spodziewamy się dopiero w drugiej połowie tygodnia, gdy wyż ustąpi miejsca atlantyckim niżom.