Ogromne zaspy bo obfitych opadach śniegu

Kiedy większość portali pogodowych w Polsce wieści kolejną ciepłą i bezśnieżną zimę na terenie naszego kraju, Amerykańscy meteorolodzy z AccuWeather wydali swoją prognozę na zimę 2014/2015 dla Europy. Jest ona na tyle zaskakująca, że różni się ona o 180 stopni względem innych prognoz na ten okres. Według Amerykanów czeka nas mroźna i przede wszystkim śnieżna zima. 

AccuWeather słynie z tego, że ich prognozy sezonowe mają bardzo wysoką sprawdzalność. Rok temu o tej samej porze, portal wydał swoją prognozę na zimę 2013/2014. Wynikało z niej, że miesiące zimowe na terenie Europy zapiszą się jako ciepłe, powyżej normy wieloletniej miejscami w normie, bądź lekko poniżej, a wysokim temperaturom miały towarzyszyć częste incydenty z silnym wiatrem. W marcu tego roku okazało się, że prognoza Amerykanów sprawdziła się niemal w 100%. Również prognoza na tegoroczne lato była trafna. A jak będzie z zimą 2014/2015 według AccuWeather?

Portal wieści, że przez większą część zimy na terenie Skandynawii stacjonować mają układy wysokiego ciśnienia, przez co do wschodniej i środkowo wschodniej Europy będzie spływało mroźne powietrze. W tych regionach meteorolodzy przewidują śnieżną i mroźną zimę. Najwięcej śniegu miałoby spaść na Białorusi oraz we wschodniej Polsce. Zimno ma być również czasami w Niemczech. Jakby tego było mało, zimne powietrze może docierać aż na południe półwyspu bałkańskiego, co będzie skutkowało utworzeniem się bogatych w wilgoć niżów, które wędrowałyby do Europy środkowej, bądź wschodniej. Krótko mówiąc będą to niże genueńskie. Według Amerykanów, sporo śniegu spadnie w Szwajcarskich i Austriackich Alpach, przez co sezon narciarski może być naprawdę dobry. Uogólniając, jeśli prognoza się sprawdzi, czeka nas w końcu prawdziwa zima, która ostatecznie powinna, przynajmniej w naszym kraju zapisać się lekko poniżej normy, a na wschodzie będzie więcej śniegu niż powinno. Czy taka prognoza ma w ogóle szanse się sprawdzić? Jeśli popatrzymy na to, kto jest autorem tej prognozy, można śmiało powiedzieć, że szanse na to są naprawdę spore, biorąc nawet pod uwagę dwie ostatnie prognozy sezonowe, na zimę 2013/2014 i lato 2014, które to sprawdziły się prawie w 100%.

Prognoza w formie graficznej:

2 KOMENTARZE

 1. Przydałaby się w końcu taka porządna zima z mrozem, a następnie ze śniegiem, który powinien spaść na zamarzniętą ziemię.
  Dziś (08.11.2014) nareszcie spadł deszcz na lubelszczyźnie, którego nie było tu od bardzo długiego czasu. Potrzebują go np. rzepaki i zboża ozime.
  Wracając do tematu zimy 2014/2015, osobiście nie nastawiam się na jakąś śnieżną i mroźną zimę. Ubiegłe lata pokazały, że praktycznie z roku na rok jest coraz gorzej (słabsza zima). Oczywiście zdarzają się mocne zimowe akcenty z sinym wiatrem i opadami śniegu, ale trwały one góra tydzień do dwóch tygodni. Należy dodać, że te akcenty występowały zazwyczaj w połowie stycznia/ okolicach lutego. Natomiast grudzień był naprawdę ciepły i dość suchy.
  Dawno, naprawdę dawno nie było białych świąt, których mi brakuje mimo, że nie jestem już małym dzieckiem. Mrozu, który szczypie w twarz, gdy idzie się na pasterkę. Rok temu z tego co pamiętam to przemokły mi buty jak wracałem z pasterki, bo taki deszcz padał

  Kończąc mój wywód mam cichą nadzieję, że pogoda, którą zapowiadają meteorolodzy z AccuWeather sprawdzi się w 100%.

  • Cóż, jest zima to ma być zimno i ma padać śnieg. To naturalna kolej rzeczy. To prawda, że ostatnie zimy zaczynały się dosyć późno (śnieg dłużej utrzymywał się dopiero w styczniu i zima trwałą 3-5 tygodni) i do tego trwały krótko. Prywatnie uważam, że zima zacznie się dopiero w styczniu, a teraz będą pojedyncze akcenty

Comments are closed.