Mroźna, ale słoneczna pogoda zimą

Synoptycy amerykańskiego serwisu AccuWeather.com wydali kolejną, długoterminową prognozę pogody. Jak według nich będzie wyglądała zima w Polsce i Europie? Tego dowiecie się w tym artykule.

Prognoza na zimę 2019/2020 dla Polski

Prognoza AccuWeather.com na zimę 2019/2020 | źródło: accuweather.com
Prognoza AccuWeather.com na zimę 2019/2020 | źródło: accuweather.com

Jak widać na załączonej mapie czekają nas różne oblicza zimy. Polska podzielona jest na równo dwa obszary. Według synoptyków AccuWeather.com zachodnią część kraju czeka łagodniejsza zima z opadami deszczu, które poprawią sytuację hydrologiczną po suchej wiośnie i lecie.

Z kolei we wschodniej Polsce, w pierwszych dwóch miesiącach Nowego Roku, możliwy jest spływ chłodnych, arktycznych mas powietrza. Oczywiście nie oznacza to, że silniejsze mrozy nie pojawią się na „zielonym” polu. Prognoza sugeruje, że zachodnia część Polski przez większą część zimy będzie pod wpływem cieplejszych mas powietrza, a im dalej na wschód, tym większy wpływ chłodniejszych mas.

Zima 2019 na Wyspach Brytyjskich i Skandynawii

Synoptycy AccuWeather spodziewają się, że Wielką Brytanię oraz Skandynawię czeka bardzo wietrzna aura związana z aktywnymi ośrodkami niżowymi znad Atlantyku. Niże te mają wędrować jeden za drugim, tym samym będą stanowić jeszcze większe zagrożenie – szczególnie jeśli chodzi o akumulację wody i ewentualne ryzyko powodzi. Aktywność niżów ma systematycznie maleć po Nowym Roku.

Zima 2019/2020 na zachodzie Europy

Mieszkańców między innymi Półwyspu Iberyjskiego, Francji czy Niemiec czeka podobna pogoda zimowa do tej w zachodniej Polsce. Opady deszczu oczywiście nie będą ciągłe, lecz pojawi się ich więcej co powinno powodować wzrost stanów rzek i poprawę sytuacji hydrologicznej w tej części Europy. Na półwyspie Iberyjskim większa ilość opadów doprowadzi do większego wzrostu roślinności, co paradoksalnie może stanowić zagrożenie wiosną lub latem, gdyż większa liczba wysuszonej roślinności zwiększy ryzyko pożarowe.

Zima na południu, czyli Włochy, Grecja i Bałkany

Zima w tych częściach będzie łagodna, z małą ilością ośrodków niżowych, a co za tymi idzie opadów deszczu, śniegu lub silnego wiatru czy burz. Niestety, nie jest to dobra wiadomość dla ośrodków narciarskich, gdyż sucha i ciepła zima może skrócić sezon narciarski.

Zima na wchodzie Europy

Dość chłodna zima czeka mieszkańców Finlandii oraz wschodniej Europy. Pierwsze powiewy arktycznego powietrza pojawią się w tych regionach w pierwszej fazie tej pory roku, lecz nie będą one długotrwałe. Prawdziwa zima pojawi się po Nowym Roku, gdzie mieszkańców Finlandii oraz wschodniej Europy czekają długie okresy z bardzo niskimi temperaturami. W drugiej połowie zimy zapowiadane są również większe opady śniegu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here