Atak zimy
Zdjęcie pixabay.com

Na półkuli północnej zima trwa w najlepsze, nie oszczędziła ona również odległej Japonii, która w ostatnich dniach zmagała się z potężnymi opadami śniegu związanymi z efektem morza.

Czym jest efekt morza?

Powstaje on zazwyczaj w zimę, w skutek napływu bardzo chłodnych mas powietrza z lądu nad cieplejsze morze. Obserwujemy wtedy bardzo dużą różnice temperatur w pionie (nad stosunkowo małym obszarem). Ciepłe warstwy powietrza, znajdujące się nad zbiornikiem wodnym stopniowo się ochładzają, w wyniku czego obserwujemy proces tworzenia chmur kłębiasto deszczowych – Cumuloninbus. Zjawisko to zwane efektem morza może przynieść długotrwałe, intensywne opady śniegu.

W Japonii, w ciągu 24 godzin w niektórych regionach kraju spadła niesamowita ilość świeżego puchu. W Niigacie do 70 cm, w prefekturze Nagano – 52 cm, a 46 cm w prefekturze Toyama. Jednakże w niektórych częściach kraju śnieg padał już wcześniej. Po ostatnich opadach w Okurze i Amori pokrywa śnieżna wyniosła powyżej 2 metrów, a niektóre ośrodki narciarskie w Hokkaido odnotowały prawie trzy metry. Wczoraj, w innych regionach Japonii nadal intensywnie padało i w kilku z nich przybyło ponad 50 cm świeżego puchu.

Efekt morza w Japonii
Efekt morza w Japonii (źródło: NASA Terra/MODIS)

Według japońskich meteorologów tak długi i intensywny efekt morza jest bardzo rzadkim zjawiskiem. Niestety, w skutek ostatnich śnieżyc, co najmniej 2 osoby poniosły śmierć, a 40 zostało rannych.