Złączenie Księżyca z Saturnem 25.10.2014, godz. 18

Nadchodzi zjawisko, które śmiało możemy nazwać ekstremalnie trudnym w obserwacji. 25 października 2014 roku wieczorem dojdzie do złączenia, a następnie zakrycia Saturna przez Księżyc (widocznego z zachodu Polski). Wiele warunków będzie musiało być jednak spełnionych, aby nasze obserwacje zakończyły się sukcesem.

W tym roku praktycznie każdego miesiąca mogliśmy podziwiać bliskie złączenia Księżyca z Saturnem. Październikowa koniunkcja będzie jednak wyjątkowa, bo zakończy się zakryciem planety przez naszego satelitę. Niestety w Polsce zjawisko będzie niezwykle trudne w obserwacjach. Oto warunki, które będą konieczne, aby je podziwiać.

Musimy mieć absolutnie czysty widok na południowo zachodni horyzont. Jego linia nie może być przesłonięta przez żadne zarośla, drzewa, czy budynki. Powietrze tego wieczora musi być nieskazitelnie czyste aż po horyzont (w miastach będzie o to ciężko). Niebo musi być oczywiście bezchmurne w południowo-zachodniej jego części.

Około godziny 18:00 powinniśmy zacząć szukać na niebie Księżyca. Tu dodatkowa trudność. Będzie jeszcze jasno, tym bardziej w płd-zach części nieba. Drugie utrudnienie – Księżyc będzie bardzo wąskim sierpem. Użyjmy lornetki i przeczesujmy niebo nisko, poniżej 5 stopni (czyli tyle, co 5 cm na linijce trzymanej na wyciągniętej przed siebie ręce). Kiedy uda nam się znaleźć sierp naszego satelity, czeka nas poszukiwanie Saturna. Jeśli warunki pogodowe wspomniane powyżej pozwolą, planeta powinna być widoczna po lewej stronie tarczy Księżyca bardzo blisko niego. Obiekty będą zbliżać się szybko do siebie. Niestety z równie dużą prędkością będą również skłaniać się ku horyzontowi i przed 18:30 będa już schowane pod nim.

Mieszkańcy zachodniej Polski (najlepiej tuż przy granicy) będą obserwować zjawisko najdłużej. I oni właśnie będą mieli teoretyczną szansę na podziwianie momentu, kiedy Saturn chowa się za ciemną stroną tarczy naszego satelity. Zakrycie Saturna przez Księżyc nastąpi to około 18:20. Im silniejsza optyka lornetki lub teleskopu, tym większa szansa na sukces. Mówimy tu jednak o obserwacjach na wysokości ok. 1 stopnia nad horyzontem, co wydaje się karkołomnym przedsięwzięciem. Takie też właśnie jest. Spróbować jednak warto, nie mamy nic do stracenia.

Złączenie Księżyca z Saturnem 25.10.2014, godz. 18
Złączenie Księżyca z Saturnem 25.10.2014, godz. 18 (źr. Stellarium