Jezioro Aralskie jeszcze 50 lat temu było czwartym największym jeziorem na świecie. Jednak przez bezmyślność i zachłanność człowieka zaczęło znikać na naszych oczach.

W latach 60-tych ubiegłego wieku jezioro Aralskie było czwartym największym jeziorem na świecie. Niestety na drodze istnienia tego ogromnego zbiornika wodnego stanął człowiek, który bezmyślnie eksploatował to naturalne dobro. Do wyschnięcia jeziora nie przyczyniła się susza czy zmiany klimatyczne, lecz działalność człowieka, który odprowadzał wodę z rzek do pól upraw bawełny. która naturalnie powinna zasilać jezioro.

Tak wyglądało jezioro Aralskie w roku 2000, z zaznaczoną linią brzegową z lat 60-tych ubiegłego wieku:

Jezior Aralskie w roku 2000
Jezior Aralskie w roku 2000. Zdjęcie earthobservatory.nasa.gov

Odprowadzanie wody spowodowało, że zirygowana pustynia zaczęła tętnić roślinnością przy jednoczesnym zamieraniu i wysychaniu jeziora. Dno odsłaniało pustynię, a także zanieczyszczenia rolnicze, które osiadały na dnie zbiornika. Obecnie pozostałości jeziora straszą licznymi wrakami statków:

Niestety dalsza dewastacja nie została zatrzymana i na dodatek nabrała tempa. Powiększający się areał uprawy bawełny dał pierwszeństwo na świecie Uzbekistanowi w eksporcie tego „surowca”, lecz odbił się ogromnym kosztem po stronie środowiska. Poniżej zdjęcie z 2014 roku. Ponadto na wyspie, która do pewnego czasu otoczona była wodami jeziora władze sowieckie w latach 60-tych  urządziły sobie poligon broni biologicznej. Dopiero na przełomie XX i XXI wieku usunięto zanieczyszczenia i materiały do produkcji broni z wyspy.

Jezior Aralskie w roku 2014
Jezior Aralskie w roku 2014. Zdjęcie earthobservatory.nasa.gov

Zdjęcia na swojej stronie internetowej prezentuje NASA, część z nich zamieszczamy na naszym portalu pogodowym. Przestrzegamy, że w podobnym tempie dewastowana jest puszcza Amazońska i to właśnie w tej sprawie najgłośniej powinni krzyczeć ekolodzy.