Mapa opadów deszczu nad Polską. Sprawdź, gdzie teraz pada na radarze!

Narzędzie, jakim jest radar opadów, umożliwia obserwacje bieżących zmian pogodowych, a także aktualnie przemieszczających się frontów atmosferycznych nad Polską oraz Europą. Dzięki temu możemy na żywo monitorować występowanie opadów deszczu, gradu oraz śniegu, a także sprawdzić, w którym kierunku przemieszcza się front, aby przygotować się na potencjalne opady i zmianę pogody (warunków atmosferycznych). Radar opadów jest bardzo dokładnym narzędziem, które pozwala przewidzieć z dużym wyprzedzeniem, w jakich miejscowościach możliwe jest wystąpienie opadów deszczu, sprawdzimy także siłę i intensywność potencjalnych opadów nad danym regionem. Radar deszczu jest szczególnie przydatny, jeśli uwielbiamy obserwować burze oraz sprawdzać, gdzie jest burza, która tworzy się wyniku sprzyjających warunków atmosferycznych. Dzięki mapie opadów na żywo nawet bez dużej znajomości jesteśmy, w stanie sprawdzić i przewidzieć dalszą trasę komórek burzowych.

Co to jest radar opadów?

Potocznie nazywany radar opadów to nic innego jak radar meteorologiczny, który służy jako urządzenie teledetekcyjne mające za zadanie wykrywanie hydrometeorów znajdujących się aktualnie w atmosferze. Hydrometeory to malutkie kropelki wody bądź też lodu, których wielkość oraz ciężar są wystarczające duże, aby spaść na ziemie w postaci opadu deszczu. Ogólnodostępne radary nie potrafią wyłapać mniejszych cząsteczek, te, które radar wyłapie przedstawione, są na żywo (w czasie rzeczywistym) w sposób graficzny na mapie deszczu.

Jak działa radar opadów?

Wiele osób zastanawia się, jak działa radar opadów, w jaki sposób możliwe jest przewidzenie, gdzie spadnie deszcz, jak obfite będą opady oraz nad jakim terenem znajduje się front atmosferyczny niosący zmianę pogody. Działanie radaru jest bardzo proste, polega na przesyłaniu krótkich impulsów o bardzo dużej mocy i nasłuchiwaniu odbitych dźwięków od hydrometeorów. W celu zmierzenia odległości występowania opadów deszczu, śniegu lub gradu mierzy się czas, jaki upływa od wysłania impulsy, a odbitym echem, w ten sposób można określi odległość z wykorzystaniem radaru. Za każdym razem impuls zostaje wysłanym w konkretnym kierunku, w celu uzyskania pełnego obrotu oraz konkretnego kąta względem ziemi. W ten sposób możemy uzyskać obraz przedstawiony jako mapę odbicia opadów, która przewiduje natężenie oraz intensywność deszczu. Oczywiście, radar nie jest bezbłędnym urządzeniem, dlatego warto sprawdzać na bieżąco to, co dzieje się za oknem w naszym regionie oraz porównywać to z obecną sytuacją na mapie deszczu.

komórka burzowa

Czy radar opadów deszczu na żywo jest dokładny? Dlaczego nie pada deszcz?

Radar opadów jest bardzo dokładnym urządzeniem do sprawdzania, gdzie pada deszcz, jednak posiada dwie wady, które powodują, że może dojść do sytuacji błędnego pomiaru. Głównym problemem jest zasięg radaru oraz obszar znajdujący się nad radarem, w niektórych przypadkach radar nie jest w stanie swoim zasięgiem objąć niektórych terenów ze względu na odległość oraz ich ukształtowanie. Odsyłamy do poprzedniego akapitu, gdzie opisaliśmy, co to jest i jak działa radar opadów. Wszystkie wysyłane impulsy muszą być pod odpowiednim kątem, aby móc dokonać odpowiedniego i dokładnego pomiaru. Warto zatem korzystać z kilku niezależnych źródeł oraz danych radarowych, dzięki czemu będziemy, mieć pewność gdzie będzie padać deszcz, sprawdzimy jego intensywność oraz kierunek, w którym będzie poruszał się front deszczowy.

W celu sprawdzenia opadów deszczu możesz skorzystać z dostępnego na Meteoserwis24 radaru, korzysta on z danych udostępnianych przez RainViewer.com. Inne radary opadów, które warto obserwować to między innymi:

  • misi.ayz.pl/pogodynka/
  • awiacja.imgw.pl - AWIACJA IMGW-PIB
  • radareu.cz - radar pogodowy EU
  • pogodynka.pl - METEO IMGW-PIB
  • radar.bourky.cz - Czeski radar  
  • radarburz.pl/radar-opadow/ - radar opadów i burz


Sprawdź pogodę w wybranych miastach