Burze w Polsce - jak sprawdzić gdzie jest teraz burza?

Różne osoby mają różne zainteresowania. Obserwatorzy burz są coraz liczniejszą grupą, jednak nie tylko oni interesują się tym gdzie w danym momencie występuje burza. Wybierając się na wycieczkę rowerową, pieszą, albo planując imprezę pod gołym niebem warto prześledzić radar burzowy online i dowiedzieć się gdzie nad Polską przechodzi burza. Wystarczy w tym celu wejść na stronę, na której prezentowany jest radar burzowy i odczytać z dostępnych tam map interesujące nas informacje. Każda burza może być śledzona na żywo, czyli można dowiedzieć się nad jakim obszarem Polski właśnie przechodzi burza i jakie tereny są najbardziej narażone na jej wystąpienie w najbliższych godzinach, czy dniach. Radar burzowy online jest niezwykle wygodnym, dokładnym i przydatnym narzędzie, za pomocą którego można ustalić miejsce, gdzie dochodzi do wyładowań atmosferycznych, sprawdzić intensywność opadów i dokładnie śledzić sposób i tempo w jakim przemieszcza się burza i to wszystko w czasie rzeczywistym, czyli na żywo. Radar burz blitz (blitzortung) jest bardzo szczegółowy i obserwatorzy burz mają dzięki niemu dostęp również do satelitarnych danych dotyczących zachmurzenia. 

Od kilku lat odnotowuje się w Polsce niezwykle intensywny okres burzowy. Nie raz w sezonie burzowym można spotkać się z alertami wysyłanymi przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jednak nie trzeba czekać na wiadomość z ich strony, aby dowiedzieć się gdzie przechodzi burza nad Polską, wystarczy wejść na odpowiedni radar burz i ma się wszystko podane jak na tacy.

Radar burz to nic innego jak mapa burzowa Polski i Europy z nieustannie uaktualnianymi danymi. Obserwatorzy burz mogą sprawdzić gdzie burza już przeszła, gdzie jest i dokąd zmierza. Śledzenia tych danych nie ogranicza się wyłącznie do terenu Polski, radar burzowy ukazuje wybrany przez daną osobę rejon świata. 

Radar burzowy online ma wiele zalet, przede wszystkim jest najdokładniejszy, aby sprawdzić gdzie jest aktualnie burza. Dzięki niemu każdy ma możliwość śledzenia gdzie jest burza nad Polską oraz Europą. Radar burz blitz ukazuje przemieszczanie się burz. Wystarczy wskazać rejon jaki nas interesuje i obserwować kolorowe punkty. Czerwonymi punktami zaznaczane są miejsca, w których doszło do powstania wyładowań doziemnych w przeciągu ostatniego kwadransa. Pozostałymi kolorami są oznaczane dalsze okresy, w ten sposób można wywnioskować w jakim kierunku wędrują komórki burzowe i gdzie zmierza cały front burzowy. 

Według ekspertów, aby ustalić gdzie w danym momencie jest burza nad Polską konieczne jest zebranie danych z co najmniej dwóch, albo nawet trzech czujników. W ten sposób można ustalić gdzie teraz występuje burza z dokładnością nawet do 250 m. Radar burz działa w oparciu o kilka detektorów, a uzyskane w ten sposób dane pozwalają na to, aby radar burzowy działał online.

burza z piorunami nad miastem

Detektor burzowy, a radar burz na żywo?

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest w ogóle detektor burzowy. W skrócie można powiedzieć, że są to połączone ze sobą czujniki, które wykrywają i odnotowują momenty, w których dochodzi do wyładowań atmosferycznych. 

Detektor burzowy pozwala na określenie gdzie jest burza. Za jego pomocą zapaleni obserwatorzy burz mogą określić zarówno położenie, jak również siłę burzy. Każdy profesjonalny łowca burz jest wyposażony w detektory wyładowań atmosferycznych, które doskonale sprawdzają się podczas pracy w terenie. Dzięki detektorom burzowym uzyskuje się dane na temat tego w jakim czasie i miejscu doszło do wyładowania atmosferycznego, na podstawie których można przemieszczać się zgodnie z kierunkiem przemieszczania się burzy. Detektory burzowe wykorzystywane są również przez prognostów, którzy dzięki nim mogą szybko reagować na zmieniające się warunki meteorologiczne i w razie konieczności wydawać z odpowiednim wyprzedzeniem ostrzeżenia. 

Wyładowania atmosferyczne generują fale o odpowiedniej częstotliwości, które trafiają do detektora, wówczas ustalane są współrzędne wyładowania. Oznacza to, że detektory są niezbędne do tego, aby móc  ustalić gdzie jest burza. Jedną ze stosowanych metod jest bazowanie na odległości miejsca wyładowania, w tym przypadku dane pozyskiwane są przynajmniej z dwóch detektorów, albo pod uwagę bierze się różnicę czasu dotarcia fali do tych właśnie detektorów. Te metody uważane są za najbardziej dokładnie w ustalaniu, gdzie nad Polską znajduje się burza. 

Radar burz na żywo działa tak dokładnie, gdyż bazuje na danych pochodzących z wielu różnych detektorów. Detektory burz są bardzo nowoczesnymi urządzeniami i bez problemu ustalają położenie burzy, jej siłę, a także kierunek w jakim zmierza burza.

Na żywo można śledzić dane jakie są przesyłane przez detektory, co sprawia, że można śledzić burze online. Radar burzowy może być obserwowany przez wszystkich, na żywo można śledzić wyładowania atmosferyczne do jakich dochodzi nad Polską i nie tylko. 

Jak obliczyć odległość burzy od nas?

Pewnie nie raz zastanawialiście się jaka odległość dzieli Was od burzy. W dzieciństwie liczyło się sekundy jakie upływały od błysku do grzmotu i na tej podstawie można było wywnioskować, czy burza się do nas zbliża czy oddala. Metoda ta nie należy do najdokładniejszych, gdyż nie można określić dokładnej odległości od miejsca w jakie uderzył piorun. 

Podczas burzy powstaje błyskawica, która jest silnym wyładowaniem elektrostatycznym oraz grzmot, czyli grom dźwiękowy. Zatem jak obliczyć jak daleko od nas uderzył piorun? Zmiennych może być wiele, ale my dla ułatwienia podamy pewne zaokrąglenia, które ułatwią obliczenie tej odległości. Dźwięk przemieszcza się z prędkością 1/3 km na sekundę i to będzie podstawą do dalszych obliczeń. 

Zaczynamy liczyć od momentu ujrzenia błyskawicy, jeśli uda się doliczyć do trzech, to będzie to oznaczało, że grzmot przebył odległość około 1 km. Czas w tym przypadku odgrywa ważną rolę, więc warto wymawiać cyfry: „101, 102, 103, 104, 105, 106…” i tak dalej. 

1 sekunda  to odległość około 340 metrów, albo dla ułatwienia 3 sekundy to odległość ok. 1 km.

WARTO WIEDZIEĆ!

Można usłyszeć grzmot, który uderzył nawet 40 km dalej. Piorun może dwa razy uderzyć w to samo miejsce. Warto zapamiętać to jak obliczyć odległość burzy od miejsca w jakim się znajdujemy, gdyż w ten sposób wiemy ile mamy czasu, aby schować się w bezpieczne miejsce. Podczas burzy nie należy chować się pod drzewami, może się to dla nas źle skończyć, gdyż pioruny lubią uderzać w wysokie drzewa.

odległość burzy od nas

Jak działa radar burzowy online?

Radar burz jest bardzo prostą do odczytania mapą. Mapa burzowa może być otwierana na komputerze, albo na telefonie. W łatwy sposób można odczytać z niej opady i burze jakie przechodzą nad Polską, czy innymi krajami Europy. Okres burzowy rozpoczyna się już od kwietnia, jednak najwięcej występuje ich latem. Burze charakteryzują się tym, że pojawiają się nagle i nigdy nie wiadomo z jaką intensywności przejdą nad danym obszarem. Radar burzowy online okazuje się doskonałym rozwiązaniem dla osób planujących wypad za miasto, albo dla osób poszukujących mocnych wrażeń. Nasz serwis burzowy sprawi, że zła pogoda, czy burza już nigdy nie popsuje Twoich planów. Wystarczy śledzić radar burz na bieżąco i na podstawie dostępnych danych wyciągać odpowiednie wnioski. 

Na mapie wyświetlanych jest wiele danych, ale można ich zakres dostosować do własnych preferencji. Spośród informacji na temat siły wiatru, opadów, temperatury, czy zjawisk takich jak burze, można wybrać tylko te które Cię w danym momencie najbardziej interesują. Użytkownik sam decyduje co mu się wyświetla na mapie i jaki obszar obserwuje.

Radar burz – jak z niego korzystać?

Burze zalicza się do nagłych, nieprzewidywalnych i niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Stanowią one zagrożenie dla ludzi, zwierząt, domów, czy samochodów. Po co się narażać, skoro w łatwy sposób można uniknąć niebezpieczeństwa, wystarczy poznać radar burz i zacząć z niego korzystać. 

Korzystanie z radaru burz jest niezwykle proste i każdy bez problemu odczyta z niego kluczowe informacje. Nie trzeba niczego instalować i korzystanie z niego jest całkowicie darmowe. Radar burzowy ukazuje obszary nad jakimi przechodzi burza, a także ukazuje ilość i moc wyładowań elektrycznych. Można dowiedzieć się wszystkiego zanim drogą SMS przyjdzie do nas alert na temat zagrożenia. 

Sezon burzowy w Polsce

Tak naprawdę to burze mogą występować przez cały okrągły rok, ale w niektórych miesiącach można zauważyć ich nasilenie. Dlatego też mówi się, że sezon burzowy przypada na miesiące od kwietnia do października. Prawdziwe apogeum burzowe można zaobserwować w miesiącach: od czerwca do sierpnia. W okresie letnim burze występują najczęściej, a wynika to z tego, że w tym czasie niezwykle szybko potrafią tworzyć się chmury kłębiaste, które przekształcają się w chmury burzowe. Burze mogą pojawiać się bardzo gwałtownie i trwać stosunkowo krótko, jednak nawet w krótkim czasie potrafią przyczynić się do powstania ogromnych zniszczeń. Radar burzowy jest doskonałym narzędziem, za pomocą którego można śledzić przebieg burz i kierunki w jakich się one przemieszczają.

O ile na początku sezonu burzowego, czyli w kwietniu-maju burze występują sporadycznie, o tyle w okresie letnim obserwatorzy burz mają co robić, bo jest ich znacznie więcej. Burza może być śledzona na żywo, wystarczy włączyć radar burz na komputerze, czy telefonie, a on dokładnie pokarze gdzie jest burza. Tak niebezpieczne i gwałtownie przebiegające zjawisko jakim jest burza, można bezpiecznie obserwować z własnego fotela. Meteorolodzy ostrzegają kiedy może dojść do gwałtownych wyładowań i nagłych zmian pogodowych, jednak radar burz daje dokładniejsze dane i pokazuje gdzie dziś występują burze nad Polską.

Radar burzowy pozwala ustalić gdzie w danej chwili przechodzi burza nad Polską. Warto jednak dodać, że im wyżej położony teren, tym częściej dochodzi do wyładowań. Występowanie pasm górskich również ma na to wpływ. Dlatego też najbardziej na wystąpienie burz narażona jest południowo-wschodnia część Polski

Ważne! Jak odczytywać prognozę burz?

Dzięki prognozie burz można przewidzieć, kiedy i z jaką siłą wystąpi dane zjawisko. Nie stanowi to jednak żadnego pewnika. Zazwyczaj zaznaczany zostaje pewien obszar, nad którym mogą wystąpić burze, jednak nie zawsze oznacza to, że wystąpią one nad całym tym obszarem. 

W prognozach określenia jest maksymalna siła z jaką może wystąpić burza, a więc w niektórych miejscach burze mogą przybrać dużo słabszą moc. Burza to zjawisko lokalne, więc nad jedną miejscowością może przejść ona z dużą intensywnością, a 2-3 km dalej nie dać o sobie znać.

Na chwilę obecną prognozy pogodowe, w tym również burzowe są dużo dokładniejsze niż jeszcze kilka lat wcześniej i dużo bardziej dostępne. Najlepszą metodą na sformułowanie prognoz jest wyciąganie wniosków w oparciu o dane numeryczne. Aktualna technologia pozwala na dokładne sprawdzenie tego co się dzieje w troposferze i atmosferze, które to odpowiadają za tworzenie się różnych procesów pogodowych. Mapy burzowe, które wyświetla radar burz ukazują jaka sytuacja pogodowa panuje w Polsce, a także w całej Europie. 

Dlaczego wydawane są prognozy burz?

Burze stanowią jedno z groźniejszych zjawisk atmosferycznych, w wyniku których może dojść do dużych zniszczeń i mogą one nawet zagrażać życiu i zdrowiu człowieka. W trakcie burzy występuje wiele nagłych zjawisk, mowa o silnych opadach deszczu, gradu, mogącego podtopić domy, albo zniszczyć samochody. Silny wiatr może łamać drzewa, a nawet zrywać dachy z budynków. Nie można również zapomnieć o wyładowaniach atmosferycznych, które towarzyszą burzy. 

Prognozy burz przewidują siłę tego zjawiska i obszar na jakim wystąpią. Wydawane są one po to, aby ludzie przygotowali się na burzę i zdążyli się schować w bezpieczne miejsce. Śledząc na żywo radar burz można to wszystko łatwy sposób odczytać i w porę odpowiednio zareagować. Mapa burzowa pokazuje duży obszar Polski, albo Europy, ale można przybliżyć miejsce, które nas najbardziej interesuje w danym momencie i skupić się na nim odczytując, gdzie jest burza i w jakim kierunku zmierza. 

Jeśli nie chcecie śledzić prognozy burz przez cały rok, warto zacząć to robić w sezonie burzowym, a przynajmniej w okresie letnim.

W ostatnich latach sytuacja atmosferyczna jest dość niestabilna, z tego też powodu z roku na rok zauważa się wzrost intensywności i siły burz. Z tego faktu cieszą się głównie łowcy burz, jeśli jednak Ty nie należysz do tej grupy sprawdzaj prognozy burz, wystarczy, że od czasu do czasu włączysz radar burz, a dowiesz się gdzie jest burza nad Polską. 


Sprawdź pogodę w wybranych miastach