Super Księżyc, pełnia
Super Księżyc, pełnia (pixabay.com)

Już pojutrze czeka nas wyjątkowa super pełnia Księżyca. Dlaczego? Otóż dlatego, że ostatni raz tak blisko naszej planety Księżyc był w 1948 roku. Będziemy mieć zatem do czynienia z super SuperKsiężycem.

Trochę historii i faktów

Na czym polega zjawisko SuperKsiężyca? Jest to moment, gdy orbita po jakiej porusza się Księżyc znajduje się najbliżej Ziemi. Moment ten nazwany jest perygeum (więcej dowiesz się tutaj). Można zatem śmiało powiedzieć, że 14 listopada czeka nas super perygeum. Ostatni raz tak blisko Ziemi Księżyc znajdował się 26 stycznia 1948 roku, a zatem na powtórzenie się okazji czekaliśmy blisko 70 lat.

Rozmiar Księżyca w pełni w apogeum 5 marca 2015 (po lewej) i perygeum 27 września 2015 (po prawej)
Rozmiar Księżyca w pełni w apogeum 5 marca 2015 (po lewej) i perygeum 27 września 2015 (po prawej). Grafika amazingsky.com

Obserwacja zjawiska

Dokładnie o godzinie 14:53 Księżyc osiągnie fazę pełni, a dwie godziny wcześniej osiągnie moment perygeum. I to właśnie ten istotny detal spowoduje, że owa pełnia będzie wyjątkowa, gdyż zobaczymy maksymalnie dużą oraz jasną pełnię!

W Polsce wschód Księżyca powinien nastąpić około godziny 16:15 (wschodnia część kraju) i 16:40 (zachodnia część kraju). A więc w momencie, gdy za oknem powinno być już ciemno. Jeśli przegapimy moment wschodu Księżyca, to zachęcamy do obserwacji jego zachodu (15 listopada) o 7:15 (wschód Polski) oraz 7:40 (zachód Polski). Dlaczego warto obserwować tę fazę pełni? Ponieważ w momencie gdy Księżyc „wisi” nisko nad widnokręgiem, jego tarcza w wyniku iluzji optycznej jest jeszcze większa!

Czy pogoda dopisze?

Wszystko wskazuje na to, że pogoda postara się możliwie najbardziej jak się da, gdyż nad Polską rozlokuje się centrum wyżu. W wielu regionach niebo powinno być pogodne, ale niestety bardzo możliwe są lokalne zamglenia oraz chmury stratus.

Prognozowane zachmurzenie o godzinie 16:00 (14.XI.2016)
Prognozowane zachmurzenie o godzinie 16:00 (14.XI.2016). Grafika model UM meteo.pl

Koniecznie nie przegapmy tej okazji, gdyż na kolejną tego typu super pełnię przyjdzie nam czekać do 25 listopada 2034 roku.