Radar wiatru, czyli tzw. mapa wiatru przedstawia na żywo aktualny kierunek oraz siłę wiatru w Polsce, oraz Europie. Dzięki danym przedstawionym na mapie możemy sprawdzić prognozę wiatru na dzisiaj oraz na kolejne kilka dni. Mapa wiatru udostępnia także informacje na temat porywów wiatru oraz niebezpiecznych zjawisk takich jak: tornado, huragan czy cyklon. Dodatkową możliwość jest śledzenie i obserwowanie na żywo lokalnych wiatrów występujących w górach (wiatr halny) oraz nad morzem (bryza morska). Bardzo silne i gwałtowne wiatry mogą oznaczać pojawienie się burzy oraz opadów deszczu w danym regionie. Jeśli na radarze wiatru pojawią się anomalie pogodowe, warto sprawdzić dane także na mapie burz oraz radarze opadów.

mapa wiatru

Jak ocenić siłę i kierunek wiatru?

Aktualną siłę wiatru możemy zmierzyć za pomocą kilku narzędzi, do najpopularniejszych z nich należy  wiatromierz Wilde'a, elektroniczne wiatromierze oraz dostępne czujniki prędkości wiatru.

Jeśli nie posiadamy żadnego z tych narzędzi, możemy skorzystać z radaru wiatru online, gdzie w czasie rzeczywistym sprawdzimy siłę i kierunek wiatru w Polsce, Europie oraz w każdym innym zakątku na świecie. Aktualnym kierunek oraz silę wiatru, możemy ocenić także samodzielnie, jednak aby, tego dokonać musimy mieć podstawową wiedzę na temat wiatrów i ich rodzajów.

Aktualna siła wiatru w Polsce

Wiele osób nie ma pojęcia jak sprawdzić aktualną siłę (prędkość) wiatru w naszym kraju. Z pomocą przychodzi mapa wiatru, na której bez trudu sprawdzimy kierunek wiatru, a także informacje skąd wieje wiatr oraz z jaką prędkością. Wszystkie dane aktualizowane są nie bieżąco. Jeśli chcesz sprawdzić siłę wiatru występującego w danym regionem, przesuń znacznik na mapie wiatru. W ten sposób możesz sprawdzić, jak mocno wieje wiatr w wybranym powiecie, mieście czy województwie w Polsce, a także Europie i Świecie.

Źródło danych: windy.com


Sprawdź pogodę w wybranych miastach