Skąd się biorą chmury?

Białe obłoczki obserwowane na lazurze nieba. Przybierające najróżniejsze kształty, pobudzające wyobraźnie dzieci, które doszukują się w nich przeróżnych podobieństw – to jakby auto, a to jakby zajączek, tam z kolei słoń. Czasem przybierają postać szarych, wręcz grafitowych obłoków zakrywających słońce i zwiastujących zbliżającą się ulewę. Chyba nie ma na Świecie osoby, która choć raz nie zastanawiała się, czym są chmury oraz w jaki sposób się tworzą.

Chmury, to tak naprawdę nic innego, jak zbiorowisko pary wodnej (a dokładniej kropelek wody bądź kryształków lodu, ewentualnie ich kombinacji) w atmosferze ziemskiej. Obecnie sklasyfikowanych jest kilka rodzajów chmur, w zależności od piętra ich położenia: niskiego, średniego bądź wysokiego, ich głównego budulca: kropel wody bądź kryształków lodu, oraz ogólnego wyglądu. 

Proces powstawania chmur uzależniony jest od ruchu mas powietrza, prędkości wiatru oraz jej pionowego profilu. Badania nad powstawaniem chmur prowadzą meteorolodzy oraz żeglarze klasy olimpijskiej, dla których dokładnie dane na temat oscylacji wiatru są bardzo istotne. 

Rodzaje chmur 

Chmury można podzielić ze względu na cztery podstawowe wyróżniki: wysokość występowania, kształt, budowę wewnętrzną oraz sposób powstania.

W przypadku podziału ze względu na piętro występowania wyróżniamy:

  • - chmury niskie,
  • - chmury średnie,
  • - chmury wysokie.
chmury wysokie, średnie i niskie

Ze względu na kształt:

  • - chmury kłębiaste,
  • - chmury warstwowe,
  • - chmury pierzaste.
podział chmur ze względu na kształt

Ze względu na strukturę wewnętrzną:

  • - chmury o rozciągłości pionowej,
  • - chmury o rozciągłości poziomej,
podział chmur ze względu na strukturę wewnętrzną

Ze względu na proces powstawania:

  • - chmury konwekcyjne,
  • - chmury falowe,
  • - chmury frontowe.
podział chmur ze względu na proces powstawania

Ciekawostka

Chmury nie są zjawiskiem występującym tylko na Ziemi. Są one obecnie również w Układzie Słonecznym! Każda z planet, utrzymująca odpowiednio gęstą atmosferę, posiada swoje chmury. Np. na planecie Wenus chmury tworzą skumulowane kropelki kwasu siarkowego, natomiast Jowisz oraz Saturn otaczają chmury powstałe z kropelek amoniaku. 

Radar chmur co to takiego?

Radar chmur to mapa, dzięki której można zaobserwować aktualnie występujące zachmurzenia nad danym regionem w Polsce, a nawet w Europie. Stopień zachmurzenia danego regionu przedstawiany jest w procentach oraz możliwości występowania na danym terenie chmur niskich, oraz mgieł. 

Ponadto, istnieje możliwość sprawdzenia obecności chmur nad danym regionem przez najbliższe 5 dni, dzięki czemu jesteśmy w stanie przewidzieć jakiej pogody możemy prawdopodobnie spodziewać się w najbliższej przyszłości. Zatem niestraszne staną się nam potencjalne opady! Dzięki radarowi chmur jesteśmy w stanie przewidzieć czy warto wziąć ze sobą parasol. Jaka pogoda może nas zaskoczyć na weekendowym wypadzie czy wyjeździe wakacyjnym. 

Niestety meteorologia to nie w pełni przewidywalna nauka. Zapewne niejeden raz przewidywana prognoza pogody nas zawiodła. Jednakże, dzięki nieustannemu postępowi technologii meteorolodzy starają się udoskonalać dokładność pomiarów, również tych odległych w czasie.

Radar chmur mechanizm działania

Mechanizm działania radaru chmur opiera się na wykrywaniu obiektów, ich prędkości oraz kierunku poruszania się za pomocą emisji fal. Fale emitowane przez radar odbijają się od obserwowanego obiektu, oceniając w ten sposób ich prędkość poruszania się oraz kierunek.  Wysyłane są w sposób ciągły, dlatego też wszelkie zmiany kierunku oraz prędkości są stale aktualizowane. Ich zasięg sięga nawet do 200 km!


Sprawdź pogodę w wybranych miastach