Dokładnie 5 lat temu, 14 października 2009 roku Polskę nawiedził silny atak zimy, być może jeden z najsilniejszych październikowych ataków zimy w historii. Wiele gospodarstw domowych pozostało bez prądu z powodu dużej ilości ciężkiego, mokrego śniegu i silnego wiatru.

Wszystko zaczęło się nocą z 13 na 14 października 2009 roku, kiedy to nad wschód kraju nasunęła się strefa z obfitymi opadami śniegu. Nad ranem przyniosły one gigantyczny paraliż komunikacyjny. Jakby tego było mało, śnieg spadł również w głębi kraju. W dzień pokrywa śnieżna w wielu miejscach w Polsce była bardzo duża jak na połowę października. Z racji iż temperatura przekraczała zero, śnieg łamał gałęzie i zrywał linie energetyczne. Na północy i północnym wschodzie silnie wiało, na Pomorzu wiatr dochodził do 90 km/h, co spowodowało cofkę na Bałtyku. Setki gospodarstw domowych w Polsce zostało bez prądu. Przez cały dzień strażacy interweniowali aż 4,5 tysiąca razy, zaś interweniujących było niemal 4 razy więcej.

Był to jeden z największych ataków zimy w historii i to w połowie października. Straty były ogromne, a paraliż komunikacyjny jeszcze większy. Miejmy nadzieję, że takich ataków zimy w przyszłości już nie doświadczymy, a przynajmniej nie w połowie października.Poniżej kilka zdjęć z tego ataku zimy.

m97_9880

phoca_thumb_l_atak_zimy_w_padzierniku_09_20091014_1765294380

m97_9913

Źródła zdjęć: foto.podhale.pl ; ostrowiecka.pl

1 KOMENTARZ

  1. Oj sypnęło wtedy sniegiem zdrowo, pamiętam jak wychodzilem na zajęcia. Sniegu bylo bardzo duzo i okropne korki na drogach!

Comments are closed.