Silny wiatr, wichury
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Przed nami bardzo dynamiczna aura. Nad południową częścią morza Bałtyckiego przemieszczać się będzie głęboki niż, w centrum którego ciśnienie spadnie do 985 hPa. Gradient ciśnienia nad Polską wyniesie do 20 hPa, co przyczyni się do powstania gwałtownych zjawisk wietrznych.

Głęboki niż nad Bałtykiem

Wichury do Polski sprowadzi głęboki niż, który w trakcie jutrzejszego dnia przemieszczać się będzie nad krańcami północnymi. W centrum niżu prognozowane ciśnienie ma wynieść 985 hPa. Spowoduje to powstanie dużego gradientu ciśnienia nad Polską, które wyniesie 20 hPa.

Synoptyczna mapa Europy
Synoptyczna mapa Europy. Grafika: metoffice.gov.uk

Nad Polską przejdą wichury

Duży gradient ciśnienia nad obszarem naszego kraju spowoduje powstanie bardzo silnego wiatru. Początkowo wiać będzie z kierunków południowo zachodnich, lecz z biegiem czasu wiatr zmieni kierunek na zachodni. Przed południem porywy wiatru na południu kraju powinny wynieść do 70-80 km/h.

Wichury nad Polską
Wichury nad Polską – model ECMWF | Źródłó: windy.com

Najmocniej powieje w drugiej części dnia, gdy na zachodzie i południowym zachodzie najmocniejsze porywy wiatru dochodzić będą do 90-100 km/h, a lokalnie nawet przekraczać 100 km/h! Na południowym wschodzie porywy także będą silne, ale nie aż tak bardzo i tu powieje do 80 km/h.

Burze i opady deszczu

Od rana opady deszczu występować będą od północy, przez centrum po zachód kraju. Lokalnie na zachodzie mogą przejść burze. Następnie rozpada się na południu i południowym wschodzie. Opady deszczu okresami mogą być mocniejsze. Zjawiska burzowe możliwe są także na wschodzie i południowym wschodzie kraju, gdzie mogą wystąpić po godzinie 16. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 90-100 km/h, a także opady małego gradu i nawalne opady deszczu.

Uspokojenia aury spodziewamy się w drugiej części nocy z poniedziałku na wtorek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here