Amerykańska prognoza pogody na lato 2020 accuweather Europa

Parę dni temu amerykański serwis AccuWeather wydał prognozę sezonową na lato 2020 dla Europy i Polski. Zapowiada się gorąco, burzowo i niestety sucho. Na południowym wschodzie kraju brak opadów grozić będzie pogłębiającą się suszą.

Hiszpania i Portugalia doświadczą fal upałów

Pomimo bardzo mokrego kwietnia, w czasie którego spadła podwójna norma opadów dla tej części Europy, lato zapowiada się bardzo gorąco i sucho. Opady występować będą głównie pochodzenia burzowego i to przeważnie w regionach górskich.

Duży deficyt opadów i upały dochodzące do 40 stopni Celsjusza przyczynią się do licznych pożarów buszu w państwach półwyspu Iberyjskiego.

Amerykańska prognoza pogody na lato 2020 accuweather Europa
Lato 2020 zapowiada się bardzo ciepło i sucho

Południe, centrum i wschód Europy

Nie aż tak gorąco, ale także bardzo ciepło i sucho zapowiada się aura na południu Europy. Kolorem czerwonym oznaczone zostały kraje od południowej części Francji, przez półwysep Bałkański, aż po część Polski, Ukrainę i Rosję.

We Włoszech oraz w krajach półwyspu Bałkańskiego meteorolodzy z AccuWeather spodziewają się upałów w granicach od 30 do 40 stopni Celsjusza. Gorąco, ale bardziej znośnie będzie w centrum i na wschodzie Europy.

Dodatkowo Ukraina i część Rosji doświadczy pogłębiającej się suszy.

Polska, Francja i Niemcy burzowe i gorące

Poza temperaturami ponad normę wieloletnią Polska i wspomniane kraje zachodniej Europy muszą liczyć się z wysokim ryzykiem wystąpienia gwałtownych burz. Amerykański serwis podkreśla, że początkowo lato będzie suche, zaś najbardziej burzowo zapowiada się lipiec i pierwsza połowa sierpnia.

Burze i deszcz w lecieWszystkiemu winne będą okresowe spływy chłodnych mas powietrza pochodzenia polarnego z północy kontynentu, które ścierać się będą z gorącymi. Najbardziej narażoną częścią Polski będzie zachód naszego kraju. W czasie burz mogą występować bardzo silne porywy wiatru, powodzie błyskawiczne i opady dużego gradu.

Deszczowo nad Wyspami Brytyjskimi i Norwegią

W przeciwieństwie do zeszłego lata, lato 2020 zapowiada się mokro oraz wietrznie. Nad Wyspami Brytyjskimi często przechodzić będą wietrzne i mokre fronty atmosferyczne, które przyniosą silny wiatr, możliwe powodzie błyskawiczne i opady gradu.

Pomimo przewagi chłodnych mas powietrza także spodziewane jest wystąpienia kilku dni z temperaturami przekraczającymi 30 stopni Celsjusza.

Szwecja, Finlandia i pozostałe kraje morza Bałtyckiego

Ta część Europy doświadczy spokojnej, ale także suchej aury. Fronty znad zachodu kontynetu rzadko docierać będą nad Skandynawię i wschód Europy. Dodatkowo wystąpi przynajmniej parę fal upałów, które przyniosą temperatury ponad 30 stopni.

Sucha aura może przyczynić się do pożarów lasów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here