Amerykańska prognoza pogody na lato 2020 accuweather Europa

Parę dni temu amerykański serwis AccuWeather wydał prognozę sezonową na lato 2020 dla Europy i Polski. Zapowiada się gorąco, burzowo i niestety sucho. Na południowym wschodzie kraju brak opadów grozić będzie pogłębiającą się suszą.

Hiszpania i Portugalia doświadczą fal upałów

Pomimo bardzo mokrego kwietnia, w czasie którego spadła podwójna norma opadów dla tej części Europy, lato zapowiada się bardzo gorąco i sucho. Opady występować będą głównie pochodzenia burzowego i to przeważnie w regionach górskich.

Duży deficyt opadów i upały dochodzące do 40 stopni Celsjusza przyczynią się do licznych pożarów buszu w państwach półwyspu Iberyjskiego.

Amerykańska prognoza pogody na lato 2020 accuweather Europa
Lato 2020 zapowiada się bardzo ciepło i sucho

Południe, centrum i wschód Europy

Nie aż tak gorąco, ale także bardzo ciepło i sucho zapowiada się aura na południu Europy. Kolorem czerwonym oznaczone zostały kraje od południowej części Francji, przez półwysep Bałkański, aż po część Polski, Ukrainę i Rosję.

We Włoszech oraz w krajach półwyspu Bałkańskiego meteorolodzy z AccuWeather spodziewają się upałów w granicach od 30 do 40 stopni Celsjusza. Gorąco, ale bardziej znośnie będzie w centrum i na wschodzie Europy.

Dodatkowo Ukraina i część Rosji doświadczy pogłębiającej się suszy.

Polska, Francja i Niemcy burzowe i gorące

Poza temperaturami ponad normę wieloletnią Polska i wspomniane kraje zachodniej Europy muszą liczyć się z wysokim ryzykiem wystąpienia gwałtownych burz. Amerykański serwis podkreśla, że początkowo lato będzie suche, zaś najbardziej burzowo zapowiada się lipiec i pierwsza połowa sierpnia.

Burze i deszcz w lecieWszystkiemu winne będą okresowe spływy chłodnych mas powietrza pochodzenia polarnego z północy kontynentu, które ścierać się będą z gorącymi. Najbardziej narażoną częścią Polski będzie zachód naszego kraju. W czasie burz mogą występować bardzo silne porywy wiatru, powodzie błyskawiczne i opady dużego gradu.

Deszczowo nad Wyspami Brytyjskimi i Norwegią

W przeciwieństwie do zeszłego lata, lato 2020 zapowiada się mokro oraz wietrznie. Nad Wyspami Brytyjskimi często przechodzić będą wietrzne i mokre fronty atmosferyczne, które przyniosą silny wiatr, możliwe powodzie błyskawiczne i opady gradu.

Pomimo przewagi chłodnych mas powietrza także spodziewane jest wystąpienia kilku dni z temperaturami przekraczającymi 30 stopni Celsjusza.

Szwecja, Finlandia i pozostałe kraje morza Bałtyckiego

Ta część Europy doświadczy spokojnej, ale także suchej aury. Fronty znad zachodu kontynetu rzadko docierać będą nad Skandynawię i wschód Europy. Dodatkowo wystąpi przynajmniej parę fal upałów, które przyniosą temperatury ponad 30 stopni.

Sucha aura może przyczynić się do pożarów lasów.

Co sądzisz o artykule?
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here