W nocy z 10 na 11 września nadarzy się świetna okazja na łatwe zaobserwowanie Urana. Siódma planeta Układu Słonecznego będzie wtedy świecić bardzo blisko Księżyca, który wskaże nam drogę do gazowego olbrzyma.

Aby dostrzec Urana, będziemy potrzebowali sprzętu optycznego. Planeta będzie zbyt blisko jasnego Księżyca, aby dostrzec ją gołym okiem. Dowolna lornetka wystarczy w zupełności. Będziemy również musieli wstać bardzo wcześnie lub bardzo późno położyć się spać, gdyż najlepszy czas na obserwacje będzie między 2 a 5 rano. Wzajemne położenie Księżyca i Urana będzie się dość szybko zmieniać z upływem czasu. Poniższa animacja pozwoli na ustalenie, gdzie o danej porze będzie znajdować się planeta w stosunku do naszego naturalnego satelity.

Koniunkcja Księżyca z Uranem będzie bardzo bliska. W kulminacyjnym momencie ok. 3:30 ciała niebieskie znajdą się około 11 minut kątowych od siebie. To mniej, niż połowa średnicy Księżyca na nieboskłonie.

Księżyc i Uran 11.09.2014

Księżyc i Uran między godz. 2:30 a 5:00, co pół godziny. 2014.09.11 (źr. Stellarium)

Za NieboZaOknem.pl

Udostępnij swój głos!


Podziel się swoimi wrażeniami
  • W szoku
  • Sympatycznie
  • Smutno
  • Jestem zły/a
  • Bez szału
  • Trochę się boję
PODZIEL SIĘ
Mariusz Grabowski
Jestem zapalonym astro-amatorem i biegaczem. O ile bieganie w moim przypadku to dość nowa, bo 3-letnia pasja, to astronomia była ze mną niemal od zawsze. Bardzo lubię zarażać innych zainteresowaniem tą dziedziną nauki i mam nadzieję, że mi się to udaje. Pisanie dla meteoserwis24.pl jest właśnie jedną z takich inicjatyw, które prowadzę, aby pokazać jak największej liczbie osób piękno Wszechświata.