Nocna burza z groźnym szelfem

Sprawdziły się prognozy związane z burzami, które miały przejść nad Polską w niedzielę. Pierwsze z burz powstały na zachodzie i południu kraju, jednak najbardziej niszczycielskie były te, które powstały na zachodzie. Wędrowały one w głąb kraju i przynosiły potężne podmuchy wiatru ponad 100 km/h, ulewy i opady gradu do 4 cm.

Niedzielne popołudnie oraz noc były bardzo pracowite dla straży pożarnej. Służby zanotowały ponad 5800 wyjazdów, przede wszystkim do usuwania powalonych drzew, które tarasowały ulice oraz zabezpieczenia zerwanych linii elektrycznych. Silny wiatr pozrywał dachy z blisko 800 budynków (za wpolityce.pl). Wiało naprawdę mocno, lokalnie porywy wiatru mogły dochodzić do 130-140 km/h. Poza tym przeszły ulewy, które zamieniały ulice w ogromne rozlewiska.

Wciąż napływają nowe zgłoszenia, wszystko wskazuje na to, że usuwanie skutków nawałnic potrwa do końca tygodnia. Naprawa zerwanych dachów potrwa stanowczo dłużej. Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa blisko 500 tysięcy odbiorców nie ma prądu, lecz z każdą godziną ta liczba ulega pozytywnej zmianie. Najgroźniejsze burze przeszły przez województwa kujawsko-pomorskie i mazowieckie.

Przypominamy, że przed nadejściem burz w wielu miejscach było słonecznie i upalnie, z temperaturą przekraczającą 30°C. Piękną i słoneczną pogodę przerwały gwałtowne burze, z silnym wiatrem i ulewami. Więcej zdjęć link:

W tym tygodniu nie odpoczniemy od burz

W poniedziałek będzie już chłodniej, ale wciąż ciepło na ogół do 23-25°C, zrobi się też wietrznie, szczególnie na wybrzeżu. W kolejnych dniach ponownie wyższe temperatury do 30°C, ale będzie burzowo – przede wszystkim na południu kraju. Więcej informacji o pogodzie na obecny tydzień – Prognoza tygodniowa – 20-26 lipca.