Groźne burzez z ulewami nad Polską

Zgodnie z prognozami pod wieczór ruszyła konwekcja na południe od naszego kraju. Burze bardzo szybko się uaktywniły i w szybkim tempie zmierzają ku naszemu kraju. Głównym zagrożeniem ze strony burz może być nawalny deszcz oraz silne porywy wiatru. Zapraszamy na relację na żywo!

20:00 – Pierwsza dość dobrze rozbudowana komórka burzowa znajduje się aktualnie tuż przy granicy naszego kraju z Czechami. W najbliższych minutach grzmieć może zacząć w okolicach Raciborza na Śląsku. Strefa z ciągłymi i intensywnymi opadami deszczu wdarła się już także na Opolszczyznę.

20:15 – Strefa z intensywnymi opadami deszczu rozciąga się na granicy woj. śląskiego i małopolskiego, od naszych południowych sąsiadów aż po Lubliniec. Nie wykluczone, że w tych miejscach pojawią się wyładowania atmosferyczne.

20:40 – Burz w Polsce coraz więcej. Wyładowania pojawiają się od Kszanowic po Pyskowic (woj. śląskie). Pojedyncza, słaba burza rozwinęła się także w województwie łódzkim. Burz z każdą minutą będzie przybywać.

Grafika: lightningmaps.org
Wyładowania atmosferyczne

21:05 – Burze stopniowo przesuwają się na północny-wschód. W najbliższym czasie może również zagrzmieć w okolicach Katowic, Tychów i Żor. W czasie burz możliwy jest bardzo silny wiatr, dochodzący do 80-90km/h.

22:05 – Niedługo zacznie grzmieć także w okolicy Bielsku – Białej. Pojedyncze komórki burzowe powstają także na południu województwa Małopolskiego, wzrasta także liczba wyładowań.

22:31 – Od Warszawy, przez Katowice, aż po Bielsko-Białą rozciąga się liniowa formacja burz. W trakcie jej przechodzenia możliwy jest ulewny deszcz do 30mm, wiatr do 100km/h, a także lokalnie grad. Kieruje się na północny wschód.

 

23:10 – Dzisiejsza burza w okolicach Bierunia. Shelf Cloud i wyładowanie atmosferyczne. fot. Mateusz Pardygał

Burze w na Śląsku (okolice Bierunia)
Burze w na Śląsku (okolice Bierunia). fot. Mateusz Pardygał
Burze w na Śląsku (okolice Bierunia)
Burze w na Śląsku (okolice Bierunia). fot. Mateusz Pardygał

23:54 – Na południe od Polski znajduje się aktualnie silny układ konwekcyjny generujący dużą liczbę wyładowań. Jeśli przekroczy góry, i wejdzie nad Polskę, może być niebezpiecznie.

01:06 – Układ konwekcyjny wchodzi nad nasz kraj. Mimo że góry znacząco go osłabiły, wciąż generuje ulewny deszcz, silniejszy wiatr i wyładowania atmosferyczne. Największą aktywność powinien osiągnąć na południu województwa Małopolskiego. Deszcz pada także na zachodzie naszego kraju.

01:21 – Burzowa formacja liniowa na czele układu konwekcyjnego kieruje się w okolice Tarnowa, gdzie możliwa jest burza z ulewnym deszczem i porywistym wiatrem. Tuż przed jej nadejściem najprawdopodobniej mamy do czynienia z chmurą shelfową, będącą oznaką silnego wiatru. Następnie powinna kierować się także na Rzeszów.

01:43 – Układ ponownie nabiera na sile nad naszym krajem. Wzrasta liczba wyładowań w rejonie Tarnowa. W pasie od Siedlec aż po Tarnów mamy do czynienia z liniową strukturą zdolną wygenerować porywy wiatru o sile dochodzącej lub nawet przekraczającej 100km/h, przy czym najgroźniejsza jej część aktualnie znajduje się na południu naszego kraju. Prosimy o ostrożność. Sytuacja staje się coraz groźniejsza.

02:08 – W tej chwili struktura burzowa jest niezwykle aktywna. W ciągu dwóch godzin zarejestrowano ponad 7800 wyładowań. Nasila się także deszcz na zachodzie i północnym zachodzie kraju.

02:23 – Nowe komórki burzowe powstają na W i SW od Lublina, burza zbliża się także do Rzeszowa.

03:34 – Burze powoli kierują się już za naszą wschodnią granicę.  Niedawno Burza przetoczyła się przez Rzeszów i Lublin. Burzy towarzyszyły intensywne krótkotrwałe opady deszczu, a także silniejszy wiatr. Podczas burz spadało średnio od 5 do 20mm wody.