Ciężka sytuacja panuje w Chorwacji, gdzie po deszczowej wiośnie i największej powodzi od 120 lat, także wrzesień przynosi ulewne opady. Obecnie powodzie występują w ponad połowie z 20 żupanii. Najgorsza sytuacja jest w centrum kraju.

Jak donosi Reuters w 14 z 20 żupanii ogłoszono alarm powodziowy. Intensywne opady występowały przez cały miniony tydzień. Gleba nie przyjmuje już nowych porcji deszczu, dlatego też bardzo szybko doszło do wzrostu poziomu wody w rzekach.

Najgorsza sytuacja panuje w zalanych terenach wokół centralnych miast Sisak, Hrvatska Kostajnica i Karlovac. Rekordowa fala powodziowa przechodzi przez miasto Karlovac, gdzie rzeka Korvana osiągnęła poziom 8,32 metra! Kilka miejscowości zostało ewakuowanych, a stan wyjątkowy został ogłoszony w gminie Nedelisce. Mieszkańcom pomagają żołnierze, straż pożarna oraz wolontariusze.

Wysoki poziom wód spowodował utrudnienia do wody pitnej, uszkodzeniu uległy drogi i mosty. Z powodzią zmagają się także mieszkańcy sąsiedniej Serbii oraz Słowenii.