Koniunkcja Wenus i Urana
Koniunkcja Wenus i Urana. Grafika: stellarium.org

Kolejna w tym roku koniunkcja planet będzie wyjątkowa. O jej unikalności stanowi fakt, że będzie to najbliższe złączenie między 2 planetami w 2015 roku! Zjawisko rozegra się za sprawą Wenus i Urana, a odległość je dzieląca wyniesie w kulminacyjnym momencie tylko nieco ponad 5 minut kątowych! Dla porównania, średnica Księżyca na niebie to 30 minut kątowych.

Ten piękny kosmiczny spektakl rozegra się 4 marca wieczorem nad zachodnim horyzontem. Obserwacje można przeprowadzić od razu po zapadnięciu zmierzchu, tj. około godziny 18. Największe zbliżenie planet nastąpi około 19:30, lecz wtedy będą one znajdować się dość nisko nad horyzontem i warunki do obserwacji nieustannie będa się pogarszać. Uran jest poza zasięgiem wzroku dla nieuzbrojonego oka, dlatego należy wyposażyć się co najmniej w lornetkę, aby podziwiać koniunkcję. Planeta ta znajdzie się po lewej stronie od Wenus, którą bez trudu dostrzeżemy gołym okiem za sprawą jej niesamowitego blasku.

Koniunkcja Wenus i Urana
Koniunkcja Wenus i Urana. Ogólna mapka poglądowa oraz wzajemny układ planet o godzinie 18:30, 4.3.2015. Grafika: stellarium.org