Mroźna i śniezna zima

Nie sprawdziły się prognozy długoterminowe, które wskazywały na głębszą odwilż i trwałe odblokowanie cyrkulacji strefowej. Zamiast tego czeka nas spływ arktycznych mas powietrza, które już pojutrze odczują mieszkańcy wschodu kraju, a we wtorek zachodu.

Wielokrotnie powtarzaliśmy, że prognozy długoterminowe często ulegają zmianie i tak było też tym razem. Pomimo prognozowanej trwalszej odwilży czeka nas kolejna w tym roku fala arktycznego powietrza, a co za tym idzie przynajmniej kilku mroźnych dni. Dlaczego prognozy się zmieniły?

W jednym z ostatnich artykułów pisaliśmy o pozornej stagnacji aury, ze wskazaniem na odwilż. Ta widziana była w prognozach różnych modeli pogodowych oraz w prognozie indeksu cyrkulacji arktycznej. Tak prognoza indeksu prezentowała się 27 stycznia:

Prognoza cyrkulacji arktycznej
Prognoza cyrkulacji arktycznej. Grafika cpc.ncep.noaa.gov

A tak wygląda dzisiaj (04.02.2017):

Prognoza cyrkulacji arktycznej
Prognoza cyrkulacji arktycznej. Grafika:cpc.ncep.noaa.gov

Wyraźnie zaznacza się ujemna wartość oscylacji, lecz widać, że nie wszystkie wiązki wskazują na trend spadkowy. To jednak może zmienić się w kolejnej prognozie. Utrzymanie się jednak wyraźnie ujemnej oscylacji wskazuje na napływ arktycznych mas powietrza, która zaczną docierać nie tylko do Polski, ale i całej Europy za sprawą wyżu, którego centrum za parę dni znajdzie się nad Finlandią.

Mapa synoptyczna Europy
Mapa synoptyczna Europy. Grafika:.metoffice.gov.uk

Obecnie prognozy wskazują na wyraźne ochłodzenie, która najgłębsze będzie w dniach wtorek-czwartek. Na wschodzie kraju temperatura nie powinna przekroczyć w najcieplejszym momencie dnia -10 stopni Celsjusza, a na zachodzie około -4 stopni. Nocami spadki temperatura nie będą gwałtowne z racji występowania zachmurzenia. Jednak podkreślamy, że tam gdzie wypogodzi się należy się spodziewać spadków temperatury od -15 stopni na zachodzie, do -25 stopni na wschodzie – szczególnie w drugiej połowie tygodnia.

Na tę chwilę wyraźnie widać, że zima nigdzie się nie wybiera.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.