Zapewne nie wszyscy z nas słyszeli o tzw. „Efekcie jeziora”. W zimę nad większymi zbiornikami wodnymi dochodzi do bardzo gwałtownych zjawisk, które w krótkim czasie mogą przynieść śnieżny kataklizm.

Jak powstaje efekt jeziora?

Zjawisko powstaje wtedy, gdy na większy zbiornik wodny napływa arktyczne powietrze. Woda w jeziorze lub morzu jest ciepła, wtedy rozpoczyna się gwałtowne parowanie kropelek wody, które dostarczane są w chmury. Na poziomie chmur temperatura jest ujemna, wtedy krople wody zmieniają się w opad śniegu, który przy silnym wietrze dociera na ląd. Opady są bardzo intensywne, często połączone z wyładowaniami atmosferycznymi. Zjawisko miejscami może trwać nawet przez 2-3 dni bez przerwy.

Graficzna ilustracja procesu powstania zjawiska:

Efekt jeziora
Efekt jeziora (grafika: meteomodel.pl)

Efekt jeziora w Stanach Zjednoczonych

Najbardziej spektakularne oblicze tego zjawiska notowane jest nad amerykańskimi Wielkimi Jeziorami, gdzie przez tydzień śnieżyc potrafi spaść nawet parę metrów śniegu.

W Polsce omawiane zjawisko występuje niemal co roku. Najczęstszym regionem występowania jest nasze Wybrzeże oraz Warmia i Mazury. W 2010 roku na skutek „efektu jeziora” nad Polskim morzem spadło niemal 30 cm białego puchu.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.