Ogniste tornado
Ogniste tornado youtube/ Chris Tangey

Niezwykle rzadkim zjawiskiem jest ogniste tornado. Ogniste tornado, zwane ognistym wirem jest bardzo niebezpieczne. Ognisty wir wygląda podobnie jak zwyczajne tornado z tą różnicą, że zamiast tworzących lej skumulowanych chmur występuje ogień.

Jak powstaje ogniste tornado?

Powstaje ono, gdy temperatura nagrzanej przez pożar powierzchni ziemi jest skrajnie różna od temperatury powietrza. Wówczas tworzą się silne prądy powietrzne, które unoszą słup ognia ku górze. W takiej sytuacji tworzy się silny prąd powietrza konwekcyjnego (czyli powietrza, które uczestniczy w wymianie i rozprowadzaniu ciepła) , który unosi słup ognia wraz z płomieniami ku górze nadając im ruch wirowy. Zdarzają się przypadki, że słup ognia może sięgać wysokości kilkunastu lub nawet kilkuset metrów, mieć kilka metrów średnicy i mieć prędkość do ponad 150 km/h.

Z taką siłą ogniste tornado może spokojnie wyrywać drzewa z korzeniami, budynki oraz dodatkowo pogrążając je w ogniu, co spowoduje jeszcze większe zniszczenia. Zjawisko to trwa od kilku do kilkunastu minut, w zależności od panujących warunków.

Tragedia związana z tym niezwykle rzadkim zjawiskiem miała miejsce po wystąpieniu trzęsienia ziemi, które miało miejsce w 1923 roku w Japonii. Powstała wówczas ognista trąba powietrzna, trwająca przez około 15 minut, pozbawiła życia aż 38 000 osób!

5 KOMENTARZE

  1. Nigdy o takim tornadzie nie słyszałam tym bardziej ciekawy artykuł.Dobrze ,że rzadko można coś takiego zobaczyć.

  2. Ciekawe zjawisko, w sumie też nie chciałbym tego na oczy zobaczyć, podobnie ze „zwykłym” tornada bo na pewno nogi zrobiłyby mi się jak z waty!

Comments are closed.