Ciepła letnia pogoda przed burzą
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Kolejne dni przyniosą nam pierwsze w tym roku letnie wartości temperatur. Nie będzie to żadna anomalia, w końcu powiedzenie o „kwietniu pletniu”, nie  wzięło się znikąd. Wysokie wartości utrzymają się do soboty, od niedzieli chłodniej i więcej opadów.

Czwartek

Czwartek przyniesie nam pierwszy w tym roku tak ciepły dzień, nawet poranek będzie bardzo ciepły, gdyż w wielu regionach temperatura nie spadnie poniżej 12°C. W ciągu dnia temperatura błyskawicznie poszybuje w górę, aby na krańcach wschodnich wzrosnąć do 20-21°C, na zachodzie i północy do 22-23°C, a miejscami w centrum i na południu do 24-26°C.  Gorącej aurze towarzyszyć będą mocniejsze podmuchy wiatru, na wschodzie do 50-60 km/h. Uwaga na intensywne opady przelotne oraz burze, które nad ranem i w pierwszej części dnia mogą wystąpić na krańcach wschodnich.

Piątek

Jeszcze wyższe temperatury czekają na nas w piątek. W całym kraju temperatura powinna dobić do 24-25°C, a miejscami na południu, w centrum oraz zachodzie dochodząc do 26-27°C. Mocniejsze podmuchy wiatru utrzymają się na krańcach wschodnich, do 40-50 km/h. Mocniej powieje w Bieszczadach. W ciągu dnia bez opadów, lecz pod wieczór na krańcach zachodnich mogą przejść burze z ulewnymi opadami deszczu, porywistym wiatrem. Nie wykluczamy burz również na krańcach wschodnich.

Sobota

Sobota przyniesie przewagę chmur niż słońca. Na zachodzie występować mogą opady deszczu oraz burze, które szybko zaczną zanikać. W ciągu dnia na zachodzie mogą wystąpić symboliczne opady deszczu. Na wschodzie i południu kraju burz spodziewamy się w drugiej części dnia oraz wieczorem. Chłodniej na zachodzie, gdzie temperatura po przejściu frontu wzrośnie do 14-15°C. Od centrum po wschód jeszcze gorąco do 23-25°C.

Niedziela

W niedzielę wrócą temperatury bardziej adekwatne do końcówki kwietnia. Temperatura wyniesie od 14-15°C na północnym wschodzie, do 17-18°C w pozostałych regionach. Lokalnie wystąpią przelotne opady deszczu, na krańcach północno wschodnich mogą mieć charakter ciągły.

Szukamy w prognozach opadów deszczu, które są bardzo potrzebne na północy, w centrum i na zachodzie kraju. Prognozy modeli widzą różne scenariusze, od opadów rzędu 10-15 mm, do niespełna 1-2 mm. Miejmy nadzieję, że deszcz w końcu zacznie padać, inaczej zacznie zagrażać nam susza gorsza od tej, która miała miejsce w roku ubiegłym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here