Groźne burzez z ulewami nad Polską

Do Polski z zachodu Europy powoli zbliża się chłodny front atmosferyczny, który od środy w całym kraju przyniesie ochłodzenie. Przed nadejściem frontu spodziewamy się groźnych burz,  z silnym wiatrem i ulewnym deszczem.

Dzisiejsze burze, które występować będą od zachodu po centrum kraju są wynikiem powstania tzw. linii zbieżności lub linii konwergencji.  Jest to obszar, w którym spotykają się wiatry wiejące z różnych kierunków. Obszar ten rozciąga się najczęściej na dość sporej długości, stąd określenie ‚linii’. Doskonale pokazuje to synoptyczna mapa Polski, udostępniana na stronie pogodynka.pl:

Synoptyczna mapa Europy
Synoptyczna mapa Europy (IMGW)

Wspomniana linia zbieżności oznaczona jest na pomarańczowo, oznacza miejsce styku – w przypadku sytuacji dzisiejszej – wiatrów wiejących z kierunków zachodnich (w zachodniej części kraju) oraz wschodnich (wschodnia część kraju).

Obecnie warunki do powstania burz występują w centrum oraz na zachodzie kraju, z biegiem dnia powoli przemieszczać się będą na wschód Polski. Dzisiejsze burze będą mieć dosyć sprzyjające warunki do rozwoju. Przy Cape o wartości 1000-1200 J/kg, ML Cape w granicach 750-1000 J/kg, LTFX -3/-4, KI 30 oraz pionowych uskoków wiatru do 50-55m/s spodziewamy się bardzo silnych porywów wiatru do 80 km/h, ulewnych opadów deszczu. Burze będą także aktywne elektrycznie z licznymi wyładowaniami.