Powódź, fala powodziowa
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Fala wezbraniowa od kilku dni przemieszcza się w dół Wisły. Na szczęście opady ustały, a fala w Krakowie miała wysokość 581 cm i nie przyniosła większego zagrożenia. Obecnie fala zmierza ku Warszawie.

Fala powodziowa nie aż tak groźna

Powstała na Wiśle fala powodziowa powoli zmierza w kierunku Warszawy. Już teraz poziom rzeki systematycznie się podnosi. Według prognoz do naszej stolicy fala kulminacyjna ma dotrzeć już w środę, lecz poziom rzeki nie powinien znacząco przekroczyć 6 metrów (prognoza to 640 cm dla stacji Warszawa-Bulwary – informuje IMGW). Oznacza to, że rzeka nie osiągnie poziomu alarmowego, a jedynie ostrzegawczy.

Poziom rzek w Polsce
Poziom rzek w Polsce 27.05.2019 stan na 8:00. Grafika: pogodynka.pl/hydro/rzeki

Już teraz trwa przygotowanie się na nadejście żywiołu. Wykonawca prac przy moście południowym na Wiśnie wstrzymał budowę i zabezpieczył materiały oraz sprzęt. Szacuje się, że podwyższony poziom rzeki utrzyma się przez około 2 dni.

#Wisła #Annopol #Powódź

Opublikowany przez AirCam Niedziela, 26 maja 2019

Wczorajsza sytuacja na Wiśle w Annopolu. Facebook/AirCam

Na południu sytuacja już pod kontrolą

Sytuacja w Krakowie i pozostałych miejscowościach jest pod kontrolą. Obecnie trwa sprzątanie terenów nad brzegiem rzeki, gdzie woda pozostawiła śmieci, a także szlam. W Krakowie maksymalna wysokość Wisły wyniosła 581 centymetrów. Do rekordowego poziomu jaki rzeka miała w 2010 roku sporo zabrakło, gdyż rekord wyniósł 956 cm. Warto przypomnieć, że rekord z 2010 roku jest aż o 80 cm wyższy niż w 1997 roku.

Sytuacja w Wawrzeńczycach (Powiat Krakowski), nadal jest bardzo trudna… cały czas przybywa wody na Wiśle… oby więcej nie padało 🙁

Opublikowany przez Adam Psica Piątek, 24 maja 2019

Sytuacja w Wawrzeńczycach (Powiat Krakowski

Bulwary Wiślane w Krakowie

Obecnie sytuacja w górnej części Wisły jest pod kontrolą. Fala wezbraniowa utrzymuje się około 2 dni, co powoduje, że wały nie nasiąkają wodą w znaczącym stopniu.

Fala wezbraniowa KRAKÓW-BIELANY
Fala wezbraniowa KRAKÓW-BIELANY. Grafika: monitor.pogodynka.pl

Fala wezbraniowa-powodziowa, dlaczego jest niebezpieczna?

Do powstania fali wezbraniowej na rzekach dochodzi w wyniku intensywnych opadów deszczu, które utrzymują się nad danym obszarem przez dłuższy czas.  Wyniku tego do rzek spływają ogromne ilości wody, co powoduje wystąpienie ich z koryt. Następstwem nagłego spływu dużych mas wody jest powstawanie przejściowego podwyższenia jej poziomu (o kilka metrów).

W obecnej sytuacji fala powodziowa powstała w wyniku ogromnej kumulacji wód w dorzeczu górnej Wisły. Powstanie fali wezbraniowej najbardziej zagraża terenom położonym w niższym biegu rzeki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here