Gorący temat na upały – jak kobiety i mężczyźni odczuwają temperaturę otoczenia
Zdjęcie pixabay.com

Od zeszłego poniedziałku mamy w Polsce prawdziwe letnie upały. To nie koniec, bo z każdym dniem temperatura powietrza ma wzrastać. Jedni z nas czują się w czasie takiej pogody jak przysłowiowa „ryba w wodzie”, inni zaś przeżywają prawdziwe katusze i marzą orzeźwiającym chłodzie. Dlaczego tak się dzieje? Skąd wynikają różnice w odczuwaniu otaczającego nas ciepła?

Płeć decyduje o tym jak odczuwamy temperaturę

Jedną z odpowiedzi na postawione wyżej pytanie jest płeć. Jak się okazuje mężczyźni i kobiety różnią się nie tylko pod względem wyglądu, przeżywanych uczuć, ale także pod kątem reakcji na wzrost lub spadek temperatur – a zatem również odczucia termicznego. Poziom chłodzenia klimatyzatorów w większości biur, supermarketów czy restauracji ustalany jest na podstawie przestarzałych standardów opartych o wskaźniki metaboliczne mężczyzn.

Kiedy para wchodzi do klimatyzowanego pomieszczenia on pręży muskuły, bo znalazł się w miejscu odpowiednim dla siebie, ona zaś zastanawia się czy pod napiętym torsem nie pęknie koszulka, którą mogła by przykryć swoją gęsią skórkę. Ile razy było tak, że na randce musieliśmy przesiadać się w inne miejsce, bo naszej dziewczynie, partnerce było za zimno przy klimatyzatorze?

Okazuje się, że w naszych domach nie walczymy tylko o to: „kto ile wydał pieniędzy”, „teraz twoja pora, aby wstać do dziecka” – tylko dlaczego jest tak zimno, znów nie napaliłeś w piecu, albo odkręć bardziej grzejniki.

Dlaczego tak się dzieje i skąd bierze się różnica w odczuciu ciepła kobiet i mężczyzn?

Według badań amerykańskich biofizyków, kobiety lepiej tolerują wysokie temperatury ze względu na odmienny charakter przemian metabolicznych zachodzących w ich organizmach. W dużej mierze wynika to także z innych czynników, takich jak budowa, czy też masa ciała. Miejsca, w których najlepiej uwidaczniają się różnice to dłonie, klatka piersiowa oraz ramiona.

Wszystkie te informacje warto wziąć pod uwagę ustawiając poziom chłodzenia w samochodach podczas letniej wycieczki, a także w biurach.