Groźne chmury burzowe

Miniona noc okazała się bardzo niespokojna. Nad Gorzowem przetoczyła się superkomórka burzowa, która przyniosła opady bardzo dużego gradu oraz ulewy. Dzisiaj kontynuacja upalnej aury i burz.

Gigantyczny grad w Gorzowie

Wczorajsza burza nad Gorzowem okazała się niszczycielska w skutkach. Ulewny deszcz spowodował ogromne rozlewiska i podtopienia. Przez całą noc straż pożarna miała wiele pracy z odpompowaniem wody z zalanych piwnic i garaży.

Komórce burzowej towarzyszył również opad gradu, który punktowo okazał się ekstremalny. Gigantyczne gradziny wielkości piłki do tenisa, a nawet większe spowodowały uszkodzenia dachów, a także wolnostojących aut (zbite szyby i zniszczona karoseria). Niektóre gradziny miały nawet 10 centymetrów!

Opublikowany przez Maciej Muda Wtorek, 11 czerwca 2019

Kolejne zdjęcia…

Mój balkon…tak wygląda. Miasto Gorzów Wlkp zalane 😔 Demolka…nie widziałem takiego czegoś nigdy…To było 30 minut tylko…cały czas straż i karetki jeżdżą…wszyscy w szoku.

Opublikowany przez Arkadiusza Łukasza Łodziewskiego Wtorek, 11 czerwca 2019

Jedno z nielicznych nagrań gradobicia

Wczorajsze gradobicie w Gorzowie Wielkopolskim! Źródło: Okiem Gorzowskiego Autobusu link: https://www.facebook.com/okiemautobusu/videos/2346613978947901/?eid=ARD1OIusZgrPSfq-yoe6zi_WaQxmbxsO6xOrLvl4x8DFLoNiGPhkx6iAXUcyFNFpiRgQJXGB9CN7Kz8K

Opublikowany przez Lubuscy Łowcy Burz Środa, 12 czerwca 2019

Bardzo dużo aut zostało uszkodzonych

Potężne gradobicie które pojawiło się w miejscowości Wojcieszyce koło Gorzowa Wielkopolskiego spowodowało wiele…

Opublikowany przez Storm Chasers – Czerniejewo Wtorek, 11 czerwca 2019

Środa upalna i także z burzami

Dzisiejszy dzień zapowiada się jeszcze cieplejszy. Spodziewamy się, że miejscami na zachodzie – szczególnie Ziemia Lubuska oraz Wielkopolska – temperatura wzrośnie do 36, a może nawet do 37 stopni Celsjusza.

Upalna środa 12 czerwca 2019
Upalna środa 12 czerwca 2019. Grafika meteoprognoza.pl

W pozostałych regionach także upalnie, w centrum do 33-34 stopni, na północy i wschodzie do 32 stopni. Najniższe wartości na południowym wschodzie do 29-30 stopni… czyli też gorąco :).

Po południu znów burzowo

Najbliższa doba ponownie zapowiada się bardzo burzowo. Aktualna prognoza burz na najbliższe godziny.

Prognoza burz nad Polską

Po południu spodziewamy się rozwoju chmur burzowych, które na wschodzie i południu oraz być w może w centrum będą mieć charakter lokalny. Nie będą się łączyć w większe struktury. Burze w tych regionach mogą przynieść nawalne opady deszczu do 20 mm, silny wiatr do 80 km/h oraz opady gradu do 2-3 cm.

Znacznie silniejszych zjawisk ponownie spodziewamy się na zachodzie, gdzie wystąpią najbardziej sprzyjające warunki do rozwoju chmur burzowych. Burze będą się łączyć w większe struktury, możliwy jest także układ MCS (mezoskalowy układ konwekcyjny). Niestety ponownie musimy się liczyć z wystąpieniem ekstremalnych zjawisk pogodowych, w tym silnego wiatru ponad 100 km/h (w przypadku zjawisk downburst), ulew do 30-40 mm, a także opadów bardzo dużego gradu do 4-5 cm. Istnieje duża szansa ponownych opadów dużych gradzin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here