Od dziś kolejne państwo może poszczycić się swoją obecnością na Marsie. Mars Orbiter Mission (MOM) – bezzałogowa sonda Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych ISRO osiągnęła o 4:00 polskiego czasu orbitę Czerwnej Planety.

MOM albo potocznie Mangalyaan został wyniesiony na orbitę Ziemi 5 listopada 2013 roku, a następnie 30 dnia tego samego miesiąca wyruszył w misję na Marsa. Celem naukowym tego projektu są badania powierzchni oraz atmosfery Czerwonej Planety z jej orbity. Zostaną one wykonane przez zestaw 5 instrumentów naukowych o łącznej masie 15 kg, wśród których znajdują się m.in. kamera optyczna, czujnik metanu, czy spektrometr podczerwieni.  Główne cele (technologiczne) to głównie nabranie doświadczenia w tego typu przedsięwzięciach. Wyczyn indyjskich uczonych jest niebagatelny. Dotarcie do Czerwonej Planety ich pierwszej w historii sondy marsjańskiej zakończyło się sukcesem. Jest to o tyle nietuzinkowe, że Mars jest bardzo trudnym obiektem misji kosmicznych. Mówi się nawet, że nad planetą ciąży fatum, które spowodowało, że większość sond rozbiło się o jej powierzchnię lub zniknęło bez śladu. Spośród 51 wysłanych do tej pory przez USA, Rosję i Europę misji na Marsa, tylko 21 zakończyło się sukcesem!

Gratulujemy i życzymy powodzenia w kontynuacji misji!

Źródło: http://www.isro.org/

Udostępnij swój głos!


Podziel się swoimi wrażeniami
  • W szoku
  • Sympatycznie
  • Smutno
  • Jestem zły/a
  • Bez szału
  • Trochę się boję
PODZIEL SIĘ
Mariusz Grabowski
Jestem zapalonym astro-amatorem i biegaczem. O ile bieganie w moim przypadku to dość nowa, bo 3-letnia pasja, to astronomia była ze mną niemal od zawsze. Bardzo lubię zarażać innych zainteresowaniem tą dziedziną nauki i mam nadzieję, że mi się to udaje. Pisanie dla meteoserwis24.pl jest właśnie jedną z takich inicjatyw, które prowadzę, aby pokazać jak największej liczbie osób piękno Wszechświata.