Klif w Hiszpanii, fala upałów
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

W czasie, gdy w Polsce czekamy na powiew wiosny i temperatury dochodzące do 20 stopni, w Hiszpanii padają rekordy ciepła.

Gorące powietrze znad Afryki dotarło do Hiszpanii

Gorąco zrobiło się w morskim kurorcie Alicante, gdzie w piątek termometry pokazały 35 stopni. W historii pomiarów, takiej temperatury w marcu jeszcze nigdy nie odnotowano. W tym okresie powinno być około 20 stopni, co oznacza, że było blisko 15 stopni cieplej. Ostatni rekord pochodził z 1988 roku. Wtedy pod koniec marca temperatury wyniosły 33 stopnie.

Za gorąco na opalanie, za zimno na kąpiel

W związku z tak upalną aurą, wielu turystów opalało się na plaży kurortu Alicante. Wiele osób jednak zrezygnowało, bo było zbyt gorąco. Co więcej, temperatura Morza Śródziemnego jest jeszcze zbyt niska, by móc odczuwać komfort, bo wynosi 15-16 stopni.

Po rekordach gwałtowne ochłodzenie

Napływ gorących mas powietrza nie potrwał długo. W sobotę do Hiszpanii dotarł ośrodek niżowy, który gwałtownie obniżył temperaturę nawet o 15-20 stopni. Do tego niebo przykryły chmury i spadło sporo deszczu. Lokalnie sumy opadowe wyniosły blisko 100 mm. A to nie koniec opadów. Nie zabrakło także silnego wiatru, który znacząco obniża temperaturę odczuwalną.