To trzeci w tym roku huragan, który powstał nad wodami Atlantyku. W ostatnich dniach huragan Cristobal przynosił ulewy nad Wyspami Karaibskimi, w związku z czym trzy osoby poniosły śmierć. Obecnie zmierza w kierunku północno wschodnim.

Huragan bardzo powoli przemieszczał się na północ, dlatego też regiony nad którymi przechodził narażone były na długotrwałe i intensywne opady. Jedna osoba zginęła na Dominikanie, gdzie zniszczonych zostało także blisko tysiąc domów, wiele miejscowości zostało odciętych od świata, z zalanych terenów ewakuowano wiele osób. Kolejne dwie osoby zginęły  na Haiti, gdzie zniszczenia także były znaczne.

huragan cristobal wędrówka europa

Powyżej zamieściliśmy grafikę przedstawiającą scenariusz na najbliższe dni. Bardzo możliwe, że huragan będący w zasadzie tropikalną burzą, bądź depresją dotrze do Europy. W związku z czym trzeba będzie liczyć się z bardzo niesprzyjającą aurą, przede wszystkim na zachodzie naszego kontynentu. Jak zawsze najbardziej narażone są Wyspy Brytyjskie oraz Skandynawia.

Czy wichura dotrze do Polski? Jest to raczej bardzo wątpliwe, najbardziej prawdopodobnym wariantem dla naszego kraju jest zepchnięcie przez pozostałości huraganu ośrodków wysokiego ciśnienia na południe i wschód Europy, co powinno zapewnić nam dobrą pogodę, z wyższymi temperaturami niż obecnie. Jak będzie naprawdę, pokażą najbliższe dni.

Źródło wunderground.com