Zachód słońca zapowiada mroźną noc
Zachód słońca zapowiada mroźną noc

Wiele razy w ciągu zimy zastanawiamy ile wydłuża się dzień każdego dnia. Związane to jest z ruchem obiegowym Ziemi wokół Słońca. Zmienia się wówczas nachylenie osi ziemskiej do płaszczyzny orbity tego ruchu. W ten sposób na jednej półkuli dzień się wydłuża, a na drugiej skraca. Dzisiaj minął równo miesiąc od najkrótszego dnia w roku.

Kiedy zaczynamy zauważać różnicę w długości dnia?

Można zauważyć już różnicę przede wszystkim jeśli idzie o zachód Słońca, gdyż te zachodzi delikatnie później. Rano ta różnica jeszcze nie jest jeszcze zauważalna. Na przykład dla Lublina wschód Słońca następuje o 7:27, dla porównania 21 grudnia wschód miał miejsce o 7:32, czyli rano zyskaliśmy tak naprawdę 5 minut. Na szczęście już około 20 stycznia zachód Słońca będzie miał miejsce około 16:21, czyli po południu zyskalimy już ponad 30 minut dnia.

W najbliższym czasie różnice w wydłużeniu się dnia odczujemy również rano. Do połowy lutego Słońce będzie wschodzić o 30 minut wcześniej, a w końcówce tego miesiąca już o 6:30, a zachodzić będzie o 17:12.

Ile wydłuża się dzień w grudniu i styczniu?

Wracając jednak do głównego pytania – początkowo dzień wydłuża się bardzo niewiele, o 1-2 minuty na początku stycznia, do 3 minut w końcówce tego miesiąca. W ciągu całego miesiąca dojdzie nam zatem jedna godzina dnia, za to w lutym dzień wydłużać się będzie jeszcze szybciej, nawet o 3-4 minuty każdego dnia!

Co sądzisz o artykule?
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

2 KOMENTARZE

  1. Zosiu, odnośnie tych zdjęć cms je skaluje i przycina. Jak będziemy zdjęcia dodawać w sliderze to będą podpisane:)

Comments are closed.