Intensywne opady śniegu

Już od jutra zacznie się ochłodzenie, które może potrwać nawet kilka dni. Zimne powietrze spłynie za frontem atmosferycznym, który sprowadzi nam z kolei opady deszczu, a następnie opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu.

Do Polski spłynie arktyczne powietrze

Zmiany w pogodzie rozpoczną się już dzisiaj na północy kraju, gdzie po południu oraz wieczorem wystąpią słabe opady mżawki. Zmieni się również kierunek wiatru na północny i północno zachodni.

Zimne powietrze spłynie za chłodnym frontem atmosferycznym
Zimne powietrze spłynie za chłodnym frontem atmosferycznym. Grafika metoffice.gov.uk

W ciągu dzisiejszej nocy front przewędruje nad Polską, a zanim zacznie spływać zimne i arktyczne powietrze. Pojawią się także mocniejsze porywy wiatru dochodzącego do 40-50 km/h. Mocniej powieje na wybrzeżu.

Dynamiczna niedziela

Za sprawą spływu arktycznych mas powietrza dojdzie do rozwoju konwekcji, czyli wypychania (adwekcji) ciepłego powietrza w górę, co przyczyni się do wzmożonej kondensacji, a zatem powstania opadów przelotnych, które mogą okazać się intensywne. Jeszcze rano będą to opady deszczu, którym towarzyszyć mogą opady gradu oraz krupy śnieżnej, po południu padać będzie już sam śnieg. Uwaga, gdyż opady będą intensywne!

Po południu padać będzie już sam śnieg
Po południu padać będzie już sam śnieg. Grafika meteo.pl

Wraz ze spadkiem temperatury opady śniegu zaczną się utrzymywać, a to oznacza powstanie pokrywy śnieżnej. Najwcześniej śnieg zacznie utrzymywać się na północy, gdzie dodatkowo pojawi się efekt jeziora (zobacz czym jest efekt jeziora). Spływ zimnego powietrza przyczyni się również do powstania burz, które mogą wystąpić na północy oraz północnym wschodzie.

Przelotne, ale intensywne opady śniegu powinny utrzymywać się także w poniedziałek. Prognozujemy, że w niektórych miejscach wschodniej Polski może leżeć do 3-4 centymetrów śniegu. Jednak z racji opadów przelotnych pokrywa śnieżna nie pojawi się wszędzie. Najwięcej śniegu spadnie na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach oraz Kujawach, gdzie z racji powstania zjawiska efektu jeziora może spaść ponad 10 centymetrów śniegu.

Warunki na drogach będą trudne, a intensywnym opadom śniegu towarzyszyć będą silniejsze porywy wiatru, powodujące zamiecie śnieżne.