Oko huraganu
Oko huraganu (pixabay.com)

Tajfun Vongfong dotarł w poniedziałek rano do Japonii sprowadzając potężne wichury i ulewy. Jeszcze w czasie weekendu przechodził przez wyspę Okinawa przynosząc tam bardzo gwałtowne zjawiska. Wiele osób zostało rannych.

Dokładnie o 8:30 w poniedziałek czasu miejscowego tajfun Vongfong dotarł do największych wysp archipelagu Japońskiego. Miejscem lądowania tajfunu było miasto Makurazaki położone na wyspie Kiusiu. Siła wiatru jaką zmierzono w mieście wynosiła przeszło 180 km/h. Specyficzna wędrówka tajfunu, który obecnie ma status tropikalnej burzy spowoduje, że przejdzie on przez wszystkie wyspy Japonii. Meteorolodzy spodziewają się, że w poniedziałek wieczorem lub do wczesnych godzin porannych we wtorek dotrze do Tokio.

Dotychczas wiadomo o 45 osobach rannych, z których 23 poniosło obrażenia na wyspie Okinawa, gdzie wiatr osiągał największe porywy. W mieście Shizouka 3 obywateli Chin zostało porwanych przez wzburzone morze, dwóch z nich udało się uratować. Trwają poszukiwania trzeciego rybaka.

Władze oraz służby meteorologiczne ostrzegają przed lokalnymi powodziami, a przede wszystkim lawinami błotnymi, które w tym roku kosztowały życie wiele osób. Już teraz są ogromne utrudnienia w transporcie, japońskie lotniska odwołały przeszło 372 kursów samolotów.

Tajfun Vongfong dotarł do Japonii tydzień po poprzednim tajfunie o imieniu Phanfone i okazał się dotychczas najsilniejszym w tym sezonie huraganów. Jednak krótko przed dotarciem do Japonii zaczął gwałtownie tracić na sile.