Jeszcze nie opadły emocje po poniedziałkowej super-koniunkcji, gdzie Wenus i Jowisz znalazły się bliżej siebie, niż wynosi pół średnicy tarczy Księżyca na niebie, a już zbliża się kolejne zjawisko z udziałem tych planet i wspomnianego naszego satelity właśnie. W dwa kolejne wczesne poranki 23 i 24 sierpnia czeka nas piękna potrójna koniunkcja Księżyca z Wenus i Jowiszem.

Obiekty będzie dzielić od siebie kilka stopni. Aby zaobserwować tę koniunkcję, trzeba będzie wstać bardzo wcześnie. 23  sierpnia najniżej z całej trójki będzie Wenus, która wzejdzie około 4:30. Następnego dnia ostatni z kolei pojawi się Księżyc i z tego względu pełna koniunkcja będzie widoczna od około godziny 5:00. W oba dni zjawisko będziemy mogli obserwować do momentu, gdy zbliżające się do horyzontu Słońce zaleje światłem blask planet i Księżyca. Nastąpi to przed godziną 5:30.

Dodatkowego smaku doda zjawisku kształt niezwykle wąskiego sierpa, jaki przybierze Księżyc. Będzie to na pewno nie lada wyzwanie, aby dostrzec Księżyc na jaśniejącym niebie (szczególnie 24 sierpnia), ale nie jest to rzecz niemożliwa. Będziemy potrzebować czystego nieba i braku przeszkód nad wschodnim horyzontem. Możemy się wspomóc lornetką.

Poniższe grafiki ukazują położenie trzech obiektów w pierwszy i drugi dzień złączenia o godzinie 5:00.

Wenus, Jowisz i Księżyc 23.08.2014

Księżyc, Jowisz i Wenus 23.08.2014 godz. 5:00 (źr. Stellarium)

Wenus, Jowisz i Księżyc 24.08.2014

Księżyc, Jowisz i Wenus 24.08.2014 godz. 5:00 (źr. Stellarium)

Za niebozaoknem.pl