Na portalach astronomicznych jeszcze spływają zdjęcia pięknej koniunkcji Wenus z Merkurym, którą podziwialiśmy również w Polsce, a niebo przygotowało nam kolejną atrakcję. Wieczorem 19 stycznia 2015 dojdzie do kolejnego bliskiego złączenia dwóch planet – Marsa i Neptuna. Koniunkcja ta jest doskonałą okazją do zaobserwowania najdalszej planety Układu Słonecznego, która nie jest widoczna gołym okiem, lecz co najmniej przez lornetkę. Obiekty będzie dzielić od siebie jedynie 19 minut kątowych, czyli tyle, co 2/3 średnicy tarczy Księżyca.

Wśród tysięcy gwiazd o podobnej jasności, Neptun na codzień nie jest łatwy do odnalezienia dla niedoświadczonej osoby. Bliskość Marsa wspomnianego wieczora ułatwi w ogromnym stopniu zlokalizowanie gazowego olbrzyma oddalonego od nas o 4.5 miliarda km.

Aby odnaleźć Marsa i Neptuna, obserwacje prowadzimy między 17 a 19, czyli od zapadnięcia zmierzchu do zajścia planet za horyzont. Marsa z łatwością odnajdziemy gołym okiem nad południowo-zachodnim horyzontem jako jasny czerwonawy punkt. W polu widzenia lornetki wyszukamy Neptuna jako „gwiazdę” znajdującą się nad Marsem. Jeśli dysponujemy silniejszą lornetką, zobaczymy, że Neptun ma niebieską barwę.

mars neptun 2015.01.19_ms24

Mars i Neptun 19 stycznia 2015 roku, godz.17:30

Udostępnij swój głos!


Podziel się swoimi wrażeniami
  • W szoku
  • Sympatycznie
  • Smutno
  • Jestem zły/a
  • Bez szału
  • Trochę się boję
ŹRÓDŁONieboZaOknem.pl
PODZIEL SIĘ
Mariusz Grabowski
Jestem zapalonym astro-amatorem i biegaczem. O ile bieganie w moim przypadku to dość nowa, bo 3-letnia pasja, to astronomia była ze mną niemal od zawsze. Bardzo lubię zarażać innych zainteresowaniem tą dziedziną nauki i mam nadzieję, że mi się to udaje. Pisanie dla meteoserwis24.pl jest właśnie jedną z takich inicjatyw, które prowadzę, aby pokazać jak największej liczbie osób piękno Wszechświata.