Pełnia Księżyca super Księżyc
Pełnia Księżyca (pixabay.com)

Księżyc wystygł nie tak dawno temu. Ostatnie odkrycie naukowców misji LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) – orbitera księżycowego w ramach programu NASA – sugeruje, że aktywność wulkaniczna na Księżycu mogła wygasnąć później, niż do tej pory sądzono. Powszechnie uważa się, że wszelkie erupcje na powierzchni naszego satelity wyhamowały nagle około 1-1.5 miliarda lat temu. Badania LRO wykazują, że aktywność Księżyca spadała powoli i zakończyła się od 100 do 50 milionów lat temu.

W skali geologicznej okres 100 mln lat można porównać do mrugnięcia oka. Struktury odkryte przez LRO są bardzo młode. Niektóre mogły powstać, gdy na Ziemi ssaki wypierały dinozaury z ekosystemu.

„To odkrycie spowoduje, że geolodzy będa musieli dosłownie przepisać podręczniki o Księżycu” – powiedział John Keller, naukowiec w projekcie LRO w Centrum Kosmicznych Lotów Goddarda przy NASA.

Najnowsze rewelacje będą również miały znaczący wpływ na rozumienie, jak ciepłe było wnętrze Księżyca na przestrzeni jego istnienia. Musiał on być wystarczająco gorący, aby wywołać małe erupcje wulkaniczne tak niedawno temu, co przeczy dotychczasowym teoriom.

„Te młode struktury wulkaniczne są priorytetowym celem przyszłych bezzałogowych i załogowych misji – powiedział Mark Robinson, główny badacz w obszarze LROC (LRO Camera) przy Uniwersytecie w Arizonie.