Słoneczne lato
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Synoptycy amerykańskiego serwisu AccuWeather wydali kolejną, długoterminową prognozę pogody. Jak według nich będzie wyglądało lato w Polsce i Europie? Tego dowiecie się w tym artykule.

Prognoza dla Polski

Prognoza AccuWeather na lato 2019
Prognoza AccuWeather na lato 2019 | źródło: accuweather.com

Synoptycy AccuWeather przewidują przede wszystkim długotrwałe fale upałów, którym będą towarzyszyły rekordowe temperatury osiągające bądź przekraczające nawet 38 stopni. Wschodnia część Polski powinna uniknąć aż tak wysokich temperatury, jednak i tam zapowiadane jest ciepłe lato. Długo utrzymująca się gorąca aura zwiększy tym samym zagrożenie pożarowe w naszym kraju.

Zachodnia Europa

Podobnie jak i w Polsce, mieszkańcy zachodniej Europy powinni przygotować się na bardzo gorące lato. Fale upałów rozpoczną się już w czerwcu na Półwyspie Iberyjskim,
a z kolejnymi dniami oraz miesiącami będą wędrować w głąb Europy.

Synoptycy AccuWeather przewidują, że fale upałów będą zdecydowanie dłuższe niż poprzedniego lata, gdzie i tak w wielu miejscach Europy odnotowywano rekordowe temperatury. W Portugalii oraz Hiszpanii prognozuje się temperatury osiągające bądź przekraczające 43 stopnie.

Ponadto na północy Półwyspu Iberyjskiego, w Niemczech, Alpach oraz Czechach może wystąpić bardzo duże zagrożenie pożarowe wynikające z długotrwałych okresów ciepła
i braku opadów.

Bałkany oraz południowa Europa

W przeciwieństwie do większości Europy, gdzie zadomowi się gorąca i sucha aura, na Bałkanach oraz w Grecji należy spodziewać się bardzo silnych burz przez cały sezon. Burze niosąc ze sobą duże ilości wilgoci doprowadzą w wielu regionach do powodzi błyskawicznych. Kolejnymi zagrożeniami, z którymi będą musieli się mierzyć mieszkańcy Bałkanów oraz Grecji są opady dużego gradu oraz niszczycielskie wiatry.

Wielka Brytania, Skandynawia oraz Europa Wschodnia

Wielka Brytania to następny region w Europie, gdzie lato będzie słoneczne oraz ciepłe, doprowadzając tym samym do susz oraz zwiększenia zagrożenia pożarowego. Spodziewane tam są również fale upałów, ale krótkotrwałe i z mniejszymi temperaturami niż w kontynentalnej części Europy. Jedynie w Szkocji można spodziewać się większych opadów deszczu oraz napływu chłodniejszych mas powietrza.

Ubiegłoroczne lato w Skandynawii było wyjątkowo gorące oraz suche. Walczono wtedy, przy pomocy między innymi polskich strażaków, z rekordowymi pożarami lasów i traw. Tym razem jednak należy spodziewać się bardziej typowego dla tamtych obszarów lata.

Wschodnia Europa powinna uniknąć fali upałów, które będą nękać mieszkańców zachodniej i centralnej Europy, choć według synoptyków AccuWeather należy spodziewać się krótkich epizodów gorącej aury, gdzie temperatury, podobnie jak w Polsce osiągną 38 stopni. Silne burze mogą pojawić się sporadycznie na Białorusi i Ukrainie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here