Informacje o mapie burzowej:

Aktualne mapy burzowe

Bez wątpienia mapa burzowa to najczęściej odwiedzana przez Polaków mapa pogodowa online, zwłaszcza w sezonie burzowym. Mapy burzowe potrafią być bardzo przydatne i korzystają z nich nie tylko specjaliści, czy łowcy burz, ale również zwykli ludzie, którzy interesują się zjawiskiem atmosferycznym jakim jest burza. Mapy burzowe może być sprawdzać na komputerze, jak również na tablecie, a także telefonie, wszystko zależy od potrzeb osoby, która używa ten serwis burzowy. Mapa burzowa live pokazuje gdzie w danym momencie występują burze i nad jakim rejonem Polski, albo Europy dochodzi do największych wyładowań atmosferycznych.

Sprawdź także: Radar opadów i deszczu

Mapy burz dają możliwość ustalenia nad jakim obszarem przechodzi burza i to wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym. Burzom towarzyszy wiele zjawisko atmosferycznych mowa o: błyskawicach i grzmotach, wyładowaniach, piorunach, silnych opadach deszczu, gradu, silnych wiatrach, nawałnicach, a także chmurach burzowych.  Niektórzy wyposażają się w domowe stacje pogodowe, ale nie każdego na to stać i nie każdemu jest to na co dzień potrzebne, dlatego też serwis burzowy jest praktyczniejszym rozwiązaniem. W każdym momencie można wejść na stronę i sprawdzić mapy burzowe, które na bieżąco monitorują warunki atmosferyczne i wskazują, gdzie jest burza.

Mapa burzowa idealne narzędzie dla łowców burz

Mapa burzowa live to praktycznie jedno z ważniejszych narzędzi z jakiego korzystają obserwatorzy burz. Ich popularność wynika z tego, że w łatwy i szybki sposób można zlokalizować burzę i kierunek w jakim się przemieszcza. Łowcy burz robią wszystko, aby znaleźć się w samym centrum tego typu zjawisk atmosferycznych. Dzięki ich odwadze i zdolnością można podziwiać piękne fotografie oraz filmy, gdzie głównym aktorem jest burza. Nie raz każdy z nas zachwycał się pięknymi fotografiami piorunów, wyładowań atmosferycznych, czy mrożącymi krew w żyłach skutkami silnych wiatrów. Serwis pogodowy - burzowy i dostępne w nim mapy burzowe wykorzystywane są nie tylko przez amatorów, ale i specjalistów, którzy zajmują się badaniem zjawisk atmosferycznych i rejestrują parametry pogodowe. 

mapa burz Polska

Mapa burzowa Polski, Europy i Świata

Burze nasilają się w sezonie letnim, wtedy występuje ich najwięcej, pojawiają się gwałtownie i przechodzą nad Polską z różna siłą. Na różnych obszarach Polski burze występują z różnym nasileniem, wynika to głównie z ukształtowania terenu. Najbardziej burzowym obszarem jest południe Polski, mowa o terenach podgórskich i górskich. Przesuwając się w kierunku północno-zachodnim liczba dni burzowych w ciągu roku maleje. 

Dni burzowe w ciągu roku w Polsce w różnych obszarach przedstawiają się następująco:

w okolicach Rzeszowa i Kielc burze występują aż 30 dni w ciągu roku, w rejonie Wrocławia jest to 25 dni burzowych, na terenie Suwałk, Poznania i Torunia to 22 dni, w okolicach Łodzi niebo przeszywają pioruny około 20 dni w ciągu roku. Obszarem Polski, gdzie burze występują najrzadziej jest Szczecin i miejscowości nadmorskie, gdyż tam grzmi zaledwie 18 dni w ciągu całego roku. Sezon burzowy w Polsce rozpoczyna się oficjalnie w kwietniu, jednak pierwsze burze mogą pojawić się już w marcu. 

Porównując Polskę do innych rejonów świata można jednoznacznie stwierdzić, że nasz kraj leży w takiej strefie, gdzie burze występują stosunkowo rzadko. Dominujące w kwestii burz są kraje tropikalne, gdzie burze występują praktycznie każdego dnia. 

Jeśli chodzi o Europę to burze najczęściej nawiedzają włoskie Alpy, w Azji pioruny pojawiają się na północy Pakistanu, w Ameryce Północnej dominuje stan Floryda, a w Australii najwięcej burz występuje w północno-zachodnia części kraju. 

Brazylia jest uważana za najbardziej burzowy kraj, co roku pioruny uderzają tam aż 70 milionów razy. 

W temacie burz cały czas prowadzone są liczne badania i wiele statystyk na ten temat, mapy burzowe ułatwiają ten proces, dzięki możliwości śledzenia burz. 

Z doniesień Europejskiej Unii Geofizycznej wynika, że w ciągu jednej godziny na świecie dochodzi do 760 burz. 

Mapa burzowa blitzortung

Mapa burzowa blitzortung (map.blitzortung.org) sprawia, że można na żywo śledzić burze i wyładowania atmosferyczne. Serwis burzowy posiada bardzo dokładne mapy, na których widoczne są burze na żywo i można też śledzić kierunek w jakim się ona przemieszcza. Blitzortung to bardzo dokładny monitor burzowy, za sprawą tego, że trafiają do niego dane z ogromnej liczby detektorów wyładowań, również tych amatorskich. Pozwala to na śledzenie burzy na żywo, bez względu w jakim zakątku świata się znajdujemy i jaki zakątek świata nas interesuje.

Radar burz blitzortung działa w czasie rzeczywistym, wyładowania nanoszone są na mapę jedynie z kilkusekundowym opóźnieniem. 

Korzystanie z mapy jest niezwykle proste. Na mapie zaznaczane jest każde wyładowanie, które oznaczane jest białym „+” i widoczne jest przez co najmniej dwie godziny. Z czasem symbol będzie zmieniał kolor z białego na żółty, a później czerwony. Najświeższe wyładowania są zaznaczane jasnymi kolorami. Kolory pojawiające się na mapie pozwalają na łatwe ustalenie w jakim kierunku idzie burza. Każdy może sprawdzić czy w kierunku miasta, w którym się znajduje zmierza burza. Mapa burzowa jest dostępna na komputerze, jak również na smartfonie. Mapy dają wiele możliwości, można wybrać dowolne miejsce na ziemi i śledzić przechodzące nad nim burze.

Mapa burzowa lighting

Mapa burzowa lighting (lightningmaps.org) nie jest skomplikowana w obsłudze i bez problemu można z niej odczytać informacje na temat burz. Całkowicie za darmo można sprawdzić gdzie dochodzi do wyładowań atmosferycznych, gdzie w ostatnim czasie były burze. Lighting to mapa, na której może być zaznaczona Polska, albo inny dowolny kraj z Europy czy świata. Mapy dostępne są na komputerze i telefonie, wszystko po to, aby ułatwić z nich korzystanie i śledzenie burz. Największym plusem jest to, że mapa burzowa działa live, czyli na żywo. Wszystkie widoczne na niej dane są aktualne i każda zmiana jest automatycznie na niej wyświetlana. Mapa burzowa jest bogata w kolorowe punkty, wystarczy przeczytać legendę, aby dowiedzieć się co poszczególne kolory oznaczają. Niektóre z nich mówią o wyładowaniach, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilkunastu minut, a inne o wyładowaniach, które pojawiły się w ciągu ostatnich kilku godzin, co pozwala też na ustalenie kierunku w jakim przemieszcza się burza. Mapa wyładowań jest dokładna, bo każda zmiana pola elektromagnetycznego jest na niej odnotowywana. Burze mogą przybierać różną siłę, niekiedy w kilka minut mogą narobić wiele szkód. Śledząc serwisy i mapy burzowe można w porę zauważyć, że do naszego miasta zbliża się burza i schować się przed nią w bezpieczne miejsce. 

Mapa burzowa lighting
Mapa burzowa blitzortung


Sprawdź pogodę w wybranych miastach