Mgławica Kraba
Zdjęcie: ESA/Herschel/PACS/MESS Key Programme Supernova Remnant Team; NASA, ESA and Allison Loll/Jeff Hester (Arizona State University)

Niesamowite zdjęcie przedstawia jednocześnie mgławicę Kraba oraz pozostałości po supernowej znajdującej się w Drodze Mlecznej. Obraz pochodzi z Kosmicznego Obserwatorium Herschela (należy do Europejskiej Agencji Kosmicznej) oraz Kosmicznego Teleskopu Hubbla.

Czym jest Mgławica Kraba?

To co widzimy na zdjęciu to tak naprawdę postrzępione i „rozwiane” strugi ogromnej chmury gazów i pyłów, mgławica Kraba jest pozostałością po ogromnym wybuchu supernowej, który został zaobserwowany już w 1054 roku przez chińskich i arabskich astronomów.

Zdjęcie tak naprawdę przedstawia dwa ujęcia. Pierwsze z nich to obraz dostarczony przez teleskop Hubbla, na którym udało się uchwycić fale świetlne. Aby uzyskać taki efekt wykorzystano trzy filtry wrażliwe na emisje tlenu i jonów siarki, które na zdjęciu są niebieskie. Obserwatorium Herschela uchwyciło emisję różnorakich pyłów, które mają kolor podchodzący pod jaskrawy czerwony-fioletowy.

Podczas badania pyłu zwrócono uwagę na jego skład, naukowcy z obserwatorium Herschela zaobserwowali linie powstałe w wyniku emisji wodorków argonu, to molekuły jonów zawierające gaz szlachetny argon. Po raz pierwszy udało się go wykryć w przestrzeni kosmicznej.

Mgławica Kraba
Zdjęcie: ESA/Herschel/PACS/MESS Key Programme Supernova Remnant Team; NASA, ESA and Allison Loll/Jeff Hester (Arizona State University)

3 KOMENTARZE

  1. Taki artykuł to miód na moje smutne serce(zachmurzone niebo).Mgławicę Krab widziałam nie raz w moim teleskopie przy użyciu odpowiedniego filtra,wygląda ciekawie,widać delikatnie poszarpane brzegi ,,kolor szary,widoczna jest najlepiej właśnie późną jesienią i w zimie ,w gwiazdozbiorze Byk.

  2. niesamowita jest ta mgławica, naprawdę natura potrafi robić takie rzeczy, że zapiera dech. To co można zaobserwować w kosmosie, to wszystko jest niezwykłe, tajemnice i przytłaczające

  3. Paweł to nie jest najpiękniejsza mgławica,gdy ktoś widział,a może widział mgławicę Welon to dopiero jest widok.jak zobaczyłam pierwszy raz to łzy mi popłynęły ze szczęścia ,że ja to zobaczyłam.Welon jest perełką nocnego letniego nieba.
    Zachęcam wszystkich do „pokochania” nocnego nieba o każdej porze roku

Comments are closed.