Wiosna, pogodne niebo i konwekcja

Poniedziałek już od rana przynosił solidne opady deszczu w centrum oraz przelotne na południu. W drugiej części dnia wciąż będzie padać, na południu będą to opady przelotne oraz burze, a na północy możliwe są ciągłe opady śniegu.

Nad Polską przemieszcza się płytka zatoka niżowa, która sprowadzi do północnej, a jutro do zachodniej części kraju chłodne powietrze. Już dzisiaj popołudniu na Pomorzu Gdańskim oraz Warmii i Mazurach opady deszczu przejdą w opady samego śniegu. Miejscami opady mogą okazać się intensywne i może spaść do 2-3 centymetrów śniegu.

Prognoza modelu UM
Prognoza modelu UM na godzinę 16:00. Grafika meteo.pl

Epizod zimowy będzie dosyć krótki, gdyż do końca jutrzejszego dnia śnieg powinien pozostać w szczątkowych ilościach, a słabe opady śniegu lub deszczu ze śniegiem wystąpią na północnym zachodzie.

Wiosenna aura panować będzie na południu i zachodzie, gdzie temperatura powinna wzrosnąć do około 10-11 stopni Celsjusza. Aurze towarzyszyć będzie raczej pochmurne niebo, a na wschodzie okresami silniejsze podmuchy wiatru.

Bliskie sąsiedztwo niżu oraz napływ chłodnych mas powietrza przy zderzeniu z cieplejszymi spowoduje powstanie warunków sprzyjających konwekcji w całej południowej oraz zachodniej części kraju. Spodziewamy się zatem możliwości wystąpienia intensywnych opadów przelotnych oraz burz, którym mogą towarzyszyć opady gradu i silniejsze porywy wiatru.