Zbliżamy się do kolejnego etapu pogodowego, który pojawia się podczas każdej zimowej pory roku. Nie za każdym razem jest on trwały, lecz nie ominiemy go w żadnym sezonie zimowym. Mowa tutaj o ataku zimy, oraz jej utrwaleniu.

Sugerując się kalendarzem pierwszy dzień zimy (kalendarzowej) mamy już za sobą. Nie przyniósł on nawet najmniejszego akcentu zimowego, jednak patrząc w prognozy pogody możemy śmiało powiedzieć i określić kiedy zima zawita w Polsce.

25 Grudzień będzie dniem przełomowym w północnej części kraju, gdzie pojawi się chłodny front atmosferyczny podążający ku południowej części Polski. Za frontem spływać będzie mroźne powietrze, dlatego już wieczorem w całej północnej części kraju temperatura powinna zbliżyć się do magicznej bariery zera stopni Celsjusza, a nawet spaść poniżej. Strefa opadów nieść będzie opad o rodzaju zmiennym. Padać może deszcz, deszcz ze śniegiem, oraz śnieg. Pierwszego dnia świąt jeśli zobaczymy opad deszczu, możemy śmiało wyciągnąć rękę i pomachać mu na pożegnanie, ponieważ ten na długo opuści nasz kraj – jego miejsce zajmie śnieg.

Od drugiego dnia świat systematycznie spadać będzie temperatura. 26 grudzień z ujemnymi temperaturami już w całym kraju. Z dnia na dzień mróz w całej Polsce utrwalał się będzie coraz wyraźniej. Opadów śniegu musimy się spodziewać w całym kraju, lecz największe szanse na sypiący biały puch mamy na południu, centrum, oraz wschodzie. Krajobrazy powinny zabielić się w całej Polsce. Za sprawą mrozu pokrywa śnieżna nie będzie się topiła.

Aktualne prognozy mówią, że śnieg i mróz pozostaną z nami przynajmniej do końca pierwszej dekady stycznia. Kto wie czy nie jest to wstęp do kilkumiesięcznego okresu iście zimowego. Pogoda lubi płatać nam figle, dlatego mimo zapowiadanego ustabilizowania w pogodzie prognozy mogą zmienić się z dnia na dzień. Na większe ilości opadów śniegu musimy poczekać do mniej więcej 30 grudnia. Istnieje szansa na wtargnięcie nad Polskę systemu frontów atmosferycznych niosących pierwsze w tym roku śnieżyce na większym obszarze. Nie obawiajmy się odwilży. Tych póki co nie widać w naszych prognozach.

O wszelkich zmianach informować będziemy Was na bieżąco w naszym serwisie.

4 KOMENTARZE

  1. ile jutro spadnie śniegu w Wałbrzychu(Dolnośląskie)???
    a będą śnieżyce we wtork 30.12??

    • W Wałbrzychu powinno spaść do 1-3 cm max. Odnośnie 30.12 gfs obecnie widzi opady w pierwszej części nocy z 29 na 30, większe opady tylko na krańcach południowo wschodnich. Model ecmwf widzi umiarkowane opady na południu woj. dolnośląśkiego w pierwszej części nocy 29 na 30 grudnia. i 30 silne opady na południowym wschodzie tzn. małopolskie, podkarpackie j se świętokrzyskiego i s lubelskiego – ale tak jak gfs tylko przez kilka godz

Comments are closed.