Ogromne zaspy bo obfitych opadach śniegu

Jakiś czas temu w mediach pojawiła się informacja, że ten sezon zimowy przyniesie nam mroźne powietrze i całe masy śniegu. Najwyższa pora sprostować pewne informacje, w końcu zima stulecia zdarza się raz na 100 lat.

Zima 2017/2018 ma być zimą stulecia?

O tym, że tegoroczna zima ma być wyjątkowa pod każdym względem mówi się już od jakiegoś czasu. Temat stał się na tyle gorący, że poruszany jest w największych portalach informacyjnych w internecie oraz w telewizji. Z tego też względu postanowiliśmy się odnieść się do tych rewelacji, do których zwyczajnie zachowaliśmy zdrowy dystans.

Jak to się zaczęło?

Po raz pierwszy informację o rzekomej zimie stulecia w Europie podał serwis pogodowy Exacta Weather, który prowadzi James Madden. Osobnik ten od wielu lat przepowiada, że nadchodzi zima stulecia. A jak wiadomo zimy w poprzednich latach wcale takie nie były. Prognozy na zimę publikowane przez Exacta Weather wyglądają jak typowe strzelanie kulą w płot. Zapewne za 83 lata uda się ostatecznie trafić. Fakt faktem z rzetelnością nie mają dużo wspólnego i co najważniejsze, powielanie tej informacji bez dokładnego sprawdzenia źródła pokazuje jak rzetelną mamy prasę, która bezmyślnie powielała ten news. Cóż liczą się wyświetlenia i kliknięcia.

zima stulecia fake news
Grafika za https://www.meteoprog.pl/pl/news/60827

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że informacja została bardzo szybko powielona przez typowe brukowce, ale i duże serwisy (onet.pl, gazetapomorska.pl, dziennikpomorski itp.). Ostatecznie po głowie dostają synoptycy. Cóż, cytowany „Pan” z angielskiego serwisu raczej nie za wiele ma z nim wspólnego.

To jaka będzie ta zima 2017/2018?

Tak naprawdę na to pytanie konkretnie nie odpowie nikt. Dlaczego? Ponieważ długoterminowe prognozy są totalnie nieskuteczne i mało efektywne. Dynamizm i czynniki, które wpływają na aurę są tak złożone, że nie jest możliwe dokładne określenie pogody, która będzie panować za 3-4 miesiące.

Możemy jedynie zaobserwować pewien trend, a ten wskazuje na ocieplanie się klimatu, a co za tym idzie, że nadchodzące zimy będą raczej łagodne, niż długie, śnieżne i mroźne – choć nie wykluczone są wyjątki od tej reguły. Mrozy na poziomie -20 stopni, a nawet -30 stopni są czymś normalnym na naszej szerokości geograficznej.

Na naszym portalu najchętniej powołujemy się na prognozy amerykańskiego serwisu Accuweather, które w naszym mniemaniu warto przytaczać i komentować.