Pogodna i ciepła złota jesień, babie lato

Ostatnie dwie doby dały nam w kość, było chłodno, a porankami wręcz mroźno. Przed nami przyjemny okres w pogodzie, gdyż zacznie docierać wyraźnie cieplejsze powietrze z południa, a to prosta zapowiedź „babiego lata”.

Arktyczny chłód w Polsce

Ostatnie dni były zimne. Na wschodzie kraju ciągu dnia temperatura maksymalna nie przekraczała 6-7°C. Na zachodzie było nieco cieplej, ponieważ temperatura dochodziła do 11°C. Mimo to często było pochmurno, a lokalnie także mgliście. Wyjątkowo mroźne okazały się poranki, gdy na południu kraju temperatura spadała do -3°C. Na północy spadki temperatur wyniosły do -1/-2°C.

Temperatura minimalna 7 października 2019
Temperatura minimalna 7 października 2019. Grafika weatheronline.co.uk

Zimne powietrze z północy dotarło nie tylko do Polski, ale do większości krajów Europy wschodniej oraz środkowej, a także południowej. Chłód dało się odczuć także na północy Afryki. W częściach południowych naszego kontynentu anomalia temperatury na 2 metrach wyniosła ponad 8 stopni Celsjusza.

Anomalia temperatury na wysokości 2 metrów 8 października 2019
Anomalia temperatury na wysokości 2 metrów 8 października 2019. Grafika wxcharts.com

Przed nami wyraźne ocieplenie

W najbliższych dniach nad południową Europą dojdzie do utworzenia ośrodka wysokiego ciśnienia, który zacznie sprowadzać do Polski ciepłe powietrze z południa. Następnie wyż przemieści się nad wschód kontynentu, ale wciąż sprowadzać będzie ciepłe powietrze.

Anomalia temperatury na wysokości 2 metrów 13 października 2019
Anomalia temperatury na wysokości 2 metrów 13 października 2019. Grafika wxcharts.com

Już w sobotę temperatura wzrośnie do 22-23°C na południu, a na północy i wschodzie do 18-19°C. Jeszcze cieplej zapowiada się niedziela oraz poniedziałek. Możliwe że na południowym zachodzie będzie ponad 25°C! W środę spodziewamy się krótkiej zmiany aury i opadów deszczu, od czwartku znów słonecznie i ciepło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here