Silny wiatr, wichury
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Przed nami godziny z bardzo dynamiczną i niebezpieczną pogodą. Nad Polską przejdą burze, a także będzie bardzo silnie wiać. Wiatr może dochodzić do 100 km/h. Obecnie wyliczenia modeli przewidują również możliwość zejścia trąby powietrznej w zachodniej Polsce.

Załamanie i bardzo dynamiczną aurę sprowadzi do Polski niż, którego centrum przemieszczać się będzie wzdłuż południowego Bałtyku i związane z nim fronty atmosferyczne. Taka trasa wędrówki niżu przeważnie oznacza dla nas występowanie bardzo silnych porywów wiatru.

Już dzisiaj niż przyniósł gwałtowne zjawiska nad Wyspami Brytyjskimi, gdzie prędkość wiatru dochodziła do 120 km/h. Obecnie fronty związane z niżem przemieszczają się nad krajami Beneluksu, a w najbliższych godzinach dotrą do Niemiec.

Dopiero w drugiej części nocy niż zaznaczy swoją obecność nad naszym krajem, przy czym najsilniejszych porywów wiatru spodziewamy się w ciągu całej środy. W pierwszej części dnia najmocniej wiać będzie na zachodzie i południowym zachodzie. Z biegiem godzin strefa najsilniejszego wiatru przemieszczać się będzie do centrum i na wschód kraju.

Gdzie najmocniej powieje?

Prognoza porywów wiatru w Polsce

Nie wykluczone, że punktowo porywy wiatru mogą być jeszcze silniejsze.

Nad Polską przejdą również burze, które najgroźniejsze mogą być na zachodzie kraju. Modele pogodowe przewidują również możliwość zejścia trąby powietrznej. Szanse na powstanie zjawiska szacujemy na około 20%. Głównym zagrożeniem ze strony burz będą bardzo silne porywy wiatru.

Gdzie mogą wystąpić burze i jaką mogą mieć siłę?

Prognoza burz w Polsce

Również w kolejnych dniach spodziewamy się wietrznej aury, ponieważ za niżem, który przyniesie wichury w środę, nasunie się kolejny ośrodek niskiego ciśnienia. Od weekendu stopniowa zmiana pogody i napływ zimnego powietrza z północnego zachodu kontynentu. Pojawią się opady deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu, a temperatura oscylować będzie w granicy 2-5°C.