Tak jak było zapowiedziane w prognozie tygodniowej obecny tydzień przyniesie pierwsze tej jesieni tak poważne ochłodzenie. Wszystkiemu winny będzie głęboki niż znad Wysp Brytyjskich, który dotrze do Europy jako pozostałości po huraganie Gonzalo.

W dniu dzisiejszym pogodę w Polsce dyktuje front atmosferyczny po przejściu, którego dociera do nas chłodniejsze powietrze pochodzenia polarnomorskiego. Dzisiaj jeszcze dosyć ciepło, szczególnie na południu i południowym zachodzie, zaś we wtorek na termometrach ujrzymy na ogół do 12-13*C, cieplej będzie tylko na południu kraju.

niż wyspy brytyjskieWe wtorek późno po południu oraz w środę pogodę w naszym kraju kształtować będzie układ niskiego ciśnienia znad morza Północnego i Skandynawii, który przemieszczać się będzie w kierunku południowo wschodnim. Chmury frontowe związane ze wspomnianym niżem przyniosą w Polsce dosyć intensywne opady deszczu oraz silny wiatr w porywach do 40-60 km/h. Mocniej powieje nad morzem.

Po przejściu frontu do wschodnich dzielnic Polski zacznie docierać zimne powietrze pochodzenia kontynentalnego. Nie wykluczamy arktycznych mas powietrza. Zrobi się zimno, od czwartku w ciągu dnia na wschodzie temperatura nie wzrośnie powyżej 5*C. W nocy zaś chwyci mróz do -3*C, a lokalnie do -5*C. Uczucie chłodu będą potęgować silniejsze podmuchy wiatru wiejącego ze wschodu i południowego wschodu.

Ochłodzenie potrwa najprawdopodobniej do początku przyszłego tygodnia, po czym znów docierać zaczną cieplejsze masy powietrza z południowego zachodu.

Źródło sat24.com