Krwawy Księżyc
Zdjęcie (pixabay.com)

Pół roku temu – 20 marca mieliśmy okazję zobaczyć częściowe zaćmienie słońca. Już najbliższej nocy wszystkich fanów astronomii i nie tylko czeka kolejna gratka, całkowite Zaćmienie Księżyca. 

Tegoroczne zaćmienie będzie wyjątkowe, ponieważ Księżyc znajdować się będzie w perygeum, czyli w punkcie, w którym znajduje się on najbliżej Ziemi, dzięki czemu będzie on większy niż zwykle. Takie zjawisko można nazywać także jako „Superksiężyc”. O której będziemy mogli obserwować zaćmienie?

Całe „widowisko” rozpocznie się już o 02:10, kiedy to tarcza Księżyca zacznie być przykrywana. Maksimum zaćmienia będziemy mogli obserwować po godzinie 4:00 w nocy, wtedy nocna gwiazda przybierze barwę krwisto czerwoną.

Następna okazja na zobaczenie „czerwonego Księżyca” będzie dopiero w 2018 roku, więc jeśli ktoś nie chce przegapić tego niezwykłego widowiska, najlepiej nastawić swoje budziki na godzinę 4:00.

Czy pogoda dopisze?

Pojawia się jednak pytanie czy pogoda nie przeszkodzi w obserwacji Zaćmienia? Wstępnie wygląda na to, że na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie będzie małe. Dokładna prognoza pojawi się na naszej stronie wieczorem. Zapraszamy!