Krwawy Księżyc
Zdjęcie (pixabay.com)

Pół roku temu – 20 marca mieliśmy okazję zobaczyć częściowe zaćmienie słońca. Już najbliższej nocy wszystkich fanów astronomii i nie tylko czeka kolejna gratka, całkowite Zaćmienie Księżyca. 

Tegoroczne zaćmienie będzie wyjątkowe, ponieważ Księżyc znajdować się będzie w perygeum, czyli w punkcie, w którym znajduje się on najbliżej Ziemi, dzięki czemu będzie on większy niż zwykle. Takie zjawisko można nazywać także jako „Superksiężyc”. O której będziemy mogli obserwować zaćmienie?

Całe „widowisko” rozpocznie się już o 02:10, kiedy to tarcza Księżyca zacznie być przykrywana. Maksimum zaćmienia będziemy mogli obserwować po godzinie 4:00 w nocy, wtedy nocna gwiazda przybierze barwę krwisto czerwoną.

Następna okazja na zobaczenie „czerwonego Księżyca” będzie dopiero w 2018 roku, więc jeśli ktoś nie chce przegapić tego niezwykłego widowiska, najlepiej nastawić swoje budziki na godzinę 4:00.

Czy pogoda dopisze?

Pojawia się jednak pytanie czy pogoda nie przeszkodzi w obserwacji Zaćmienia? Wstępnie wygląda na to, że na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie będzie małe. Dokładna prognoza pojawi się na naszej stronie wieczorem. Zapraszamy!

Podziel się swoją opinią!
Love
Haha
Wow
Sad
Angry