Ciepłe powietrze rozlało się niemal w całym kraju. Na zachodzie i południu kolejny dzień z rzędu temperatura przekracza 10 stopni Celsjusza. Niestety już jutro spodziewamy się opadów deszczu i pochmurnego nieba, które wystąpi początkowo na zachodzie, a pod wieczór na wschodzie.

Ciepłe masy powietrza systematycznie wypierają chłodne, które od wielu tygodni dominowało nad naszym krajem. W środę na zachodzie temperatura przy granicy z Niemcami dochodziła do 14 stopni Celsjusza.

Wysokie temperatury przyczyniają się do szybkiego topnienia pokrywy śnieżnej.

Występowanie pokrywy śnieżnej 16.02.2017 (sat24.com)
Występowanie pokrywy śnieżnej 10.02.2017 (sat24.com)

Ostatnio tak ciepło było 26 grudnia oraz kolejno 10 i 8 grudnia 2016. Wcześniej wysokie temperatury były wynikiem wiatru halnego (23 listopada 2016 roku). Zatem spory kawałek czasu musieliśmy czekać na to, aby na własnej skórze odczuć pierwsze promienie niemal wiosennego słońca. Ciepłe powietrze póki co nie zaznaczyło się wyraźniej na krańcach północno wschodnich, ale w najbliższych dniach to się zmieni.

Niestety ładna i słoneczna pogoda dobiega końca, już jutro do zachodniej części kraju wkroczy front z opadami deszczu, które po południu i pod wieczór dojdą do województw wschodnich. Na zachodzie padać będzie deszcz, a na wschodzie możliwy deszcz ze śniegiem i sam śnieg.

Opady pomogą oczyścić powietrze z pyłów i spalin, na które narzekamy już od dłuższego czasu. W weekend spodziewamy się również silniejszego wiatru oraz kolejnych opadów.